Wszystko, co powinnaś wiedzieć o prawidłowej pielęgnacji włosów

star_rateOcena artykułu 0

pielegnacja-wlosow

Piękne i zdrowe włosy są wizytówką każdej kobiety. Wiele osób uważa, że przeprowadzanie prawidłowej pielęgnacji włosów pozwala czuć się pewnie, ponieważ są one lśniące i mocne, dzięki czemu wyglądają zjawiskowo. Wymaga to jednak sporego wysiłku i czasu, ale także odpowiedniego doboru kosmetyków.

Na stan włosów wpływa nie tylko sposób ich pielęgnowania, ale także odpowiednia dieta i ogólny stan zdrowia. Niedobory witamin najbardziej odbijają się na kondycji włosów (ale także paznokci).

Znaczący wpływ na stan włosów mają również hormony i warunki atmosferyczne.

Na kondycję włosów, zbawienny wpływ mają:

 • Witamina A,
 • Witamina B1,
 • Witamina B2,
 • Witamina B6,
 • Witamina C,
 • Nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w:

 1. oliwkach,
 2. oliwie z oliwek,
 3. pestkach słonecznika,
 4. pestkach dyni.

 • Krzem, czyli:

 1. skrzyp polny,
 2. pokrzywa,
 3. rzodkiewka,
 4. mleko,
 5. woda mineralna,
 6. kalarepa,
 7. przetwory mleczne,
 8. łuski ziaren,
 9. seler.

 • Beta-karoten:

 1. czerwone i żółte owoce,
 2. czerwone i żółte warzywa.

 • Cynk, który znajduje się w:

 1. sezamie,
 2. pszenicy,
 3. migdałach,
 4. pestkach dyni,
 5. czosnku,
 6. pestkach słonecznika.


Każdego dnia człowiek traci około 100 włosów, co jest naturalnym zjawiskiem. Uzasadnione obawy powstają w momencie, gdy dzienna ilość traconych włosów zaczyna przekraczać 150-200.

Na przestrzeni lat włosy zmieniały swoją funkcję. Od wyznacznika siły czy zamożności, poprzez znak przynależności do grupy religijnej czy społecznej, aż do czasów obecnych, gdzie stały się ozdobą. Z praktycznego punktu widzenia włosy nie pełnią żadnej znaczącej roli dla organizmu człowieka – ani ochronnej ani termicznej. Jednak ich utrata może mieć ogromny wpływ na samopoczucie, a nawet przyczynić się do powstania depresji.

Pielęgnację włosów rozpocznij od ich umycia!

Mycie należy do podstawowych czynności związanych z pielęgnacją włosów. Większość dermatologów zaleca przeprowadzanie tego zabiegu nie częściej niż, co drugi dzień, ze względu na zawartość detergentów w szamponach. Odpowiednio dobrane do rodzaju włosów oraz z delikatniejszym składem, mogą być stosowane codziennie.

W Internecie możemy znaleźć wiele porad dotyczących pielęgnacji włosów – od tych najbardziej oczywistych do niestandardowych. Jednak należy pamiętać, żeby traktować je jedynie jako sugestie. Włosy każdego człowieka są inne i mogą wymagać innych technik, czy kosmetyków.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować zróżnicowane sposoby na sobie. Jeśli jednak okaże się, że naszym włosom wcale nie służy olejowanie czy mycie ich odżywką zamiast szamponem – kontynuowanie takiej pielęgnacji nie ma większego sensu.

Sama technika mycia włosów również ma znaczenie – szampon należy wcześniej rozprowadzić na dłoniach i delikatnie go spienić. Powstałą pianę powinniśmy nanieść na skórę głowy i rozpocząć ugniatanie włosów wraz z masowaniem skóry głowy. Takie działanie pozwoli uniknąć poplątania włosów. Do mycia i płukania warto używać letniej wody, która pozwoli zamknąć łuski. Gorąca pobudzi działanie gruczołów łojowych, przez co włosy będą szybciej ulegać przetłuszczeniu.

pielegnacja-wlosow-odzywki

Pielęgnacja włosów za pomocą odżywek i balsamów

Odżywki i balsamy należy nakładać po wcześniejszym umyciu włosów, ponieważ – podobnie jak skóra twarzy – oczyszczone z zanieczyszczeń wchłoną więcej substancji odżywczych zawartych w kosmetykach.

Na wybór odżywki do włosów powinna wpływać ich kondycja oraz rodzaj. Odpowiednio dobrana może znacznie poprawić stan włosów – nawilżyć je i zregenerować.

Maski do włosów wnikają głębiej w ich strukturę, dostarczając niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. W odróżnieniu od odżywek nie zaleca się ich stosowania po każdym myciu włosów. Wystarczy to zrobić dwa razy w tygodniu.

Podczas wyboru kosmetyków do pielęgnacji włosów warto pamiętać, że lubią one różnorodność. Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie ciągle tych samych preparatów. Oczywiście nie ma tu mowy o posiadaniu różnych odżywek czy szamponów na każdy dzień tygodnia. Należy jednak pamiętać, by dostarczać włosom zróżnicowanych składników odżywczych.

Jeśli już mowa o składach poszczególnych kosmetyków do pielęgnacji włosów - jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy cenią sobie emolienty, a szerokim łukiem omijają silikony. Inni robią wręcz odwrotnie. Wszystko zależy od kondycji włosów i tolerowania przez nie poszczególnych substancji.

Niezwykle istotne jest również dokładne spłukanie kosmetyku – jego resztki mogą obciążyć włosy oraz podrażnić skórę głowy.

pielegnacja-wlosow-kreconych

Poznaj tajniki pielęgnacji kręconych włosów

O pięknych, kręconych włosach marzy niemal każda kobieta, jednak zadbane loki wymagają systematycznej pielęgnacji, by nie stały się oklapnięte przy nasadzie i suche na końcach.

Pielęgnacja włosów kręconych musi opierać się na delikatnych preparatach, ponieważ są one podatne na uszkodzenia. By nie pogłębić złego stanu włosów należy unikać ich polewania, podczas płukania, zbyt gorącą wodą.

Szampon do kręconych włosów

Do pielęgnacji włosów kręconych warto wybierać szampon oparty na składnikach roślinnych oraz delikatnych środkach myjących. Dobrym rozwiązanie jest również sięganie po kosmetyk przeznaczony dla dzieci i niemowląt.

Odżywka do kręconych włosów

Kręcone włosy są z reguły bardzo suche, dlatego po ich umyciu konieczne jest użycie odżywki lub maski. Niezwykle ważne, by używane preparaty miały właściwości nawilżające.

Olejowanie kręconych włosów

Przynajmniej raz w tygodniu kręcone włosy wymagają solidnej dawki nawilżenia. Warto sięgnąć po olej jojoba, aloesowy, migdałowy, lniany, arganowy, sezamowy lub awokado i pozostawić go na włosach nawet przez dwie godziny. Dzięki regularnemu olejowaniu, włosy staną się mniej podatne na uszkodzenia.

Stylizacja kręconych włosów

Uzyskanie pożądanego skrętu nie jest najłatwiejsze. W takiej sytuacji należy wybrać krem do stylizacji loków i nakładać go na poszczególne pasma (po wcześniejszym wymieszaniu go z wodą). Po nałożeniu preparatu trzeba pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia.

W stylizacji kręconych włosów pomagają również pianki przeznaczone do loków.

pielegnacja-wlosow-wysokoporowatych

Prawidłowa pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy o strukturze wysokoporowatej są bardzo trudne do okiełznania. Nie stwarzają problemów w układaniu, jednak są bardzo zniszczone i suche, przez co kontakt nawet z najmniejszą ilością wody sprawia, że się puszą.

Na czym polega porowatość włosów? Budowa włosa przypomina nieco szyszkę z zachodzącymi na siebie łuskami. Ich umiejscowienie i rozchylenie decyduje o porowatości włosów.

Włosy wysokoporowate charakteryzują się mocno rozchylonymi łuskami, przez co są podatne na elektryzowanie się i puszenie. Mają specyficzny wygląd, przez który, bardzo często, zostają rozpoznane nawet z większej odległości.

Jeśli nie wiesz, czy jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych, możesz to sprawdzić na dwa sposoby:

 1. Oddziel pojedynczego włosa i delikatnie ujmij go palcami. Palec wskazujący i kciuk przyłóż u nasady oddzielonego włosa, a następnie przeciągnij nimi od nasady po sam koniec włosa. Czujesz nierówności pod palcami? To właśnie wysokoporowatość włosów.
 2. W przezroczystej miseczce z wodą umieść kilka włosów – najlepiej by pochodziły z różnych części głowy. Jeśli będą się unosić na wodzie, oznacza to, że jesteś posiadaczką niskoporowatych włosów. Jeżeli szybko opadną na dno – wysokoporowatych.

Szampon do włosów wysokoporowatych

W przypadku pielęgnacji włosów wysokoporowatych bardzo ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Warto ograniczyć stosowanie szamponów z SLS w składzie do niezbędnego minimum (czyli około jednego razu w tygodniu), by dobrze oczyścić włosy.

Odżywki do włosów wysokoporowatych

Po każdym umyciu włosów konieczne jest nałożenie odżywki. Jeśli używany przez nas kosmetyk zbyt mocno obciąża włosy i przyczynia się do ich przetłuszczania, należy zmienić go na delikatniejszy preparat.

Włosy wysokoporowate dobrze tolerują silikony zawarte w odżywkach, jednak nie służą im te z szamponów. Odpowiednia dla tego rodzaju włosów jest również keratyna, która z kolei jest rzadko przez nie tolerowana.

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Na różnych etapach pielęgnacji włosów wysokoporowatych, mogą one w inny sposób reagować na olejowanie.

Jeśli włosy wysokoporowate dobrze wyglądają po zastosowaniu olejów, warto sięgać po te, które najbardziej służą temu rodzajowi włosów, czyli:

 • olej lniany,
 • olej winogronowy,
 • olej słonecznikowy.

Olejowanie powinno zostać przeprowadzone przed umyciem włosów. Preparat warto pozostawić na około pół godziny. W tej sytuacji dłużej nie znaczy lepiej – zbyt długie olejowanie może doprowadzić do przesuszenia już i tak zniszczonych włosów.

Po przeprowadzonym zabiegu olejowania, warto umyć włosy „mocniejszym” szamponem, by dokładnie usunąć z nich olej.

pielegnacja-wlosow-po-kreatynowym-prostowaniu

Jak pielęgnować włosy po keratynowym prostowaniu?

Natura ludzka jest bardzo przekorna, dlatego posiadaczki prostych włosów tęsknym wzrokiem spoglądają w stronę kobiet z burzą loków na głowie – i odwrotnie - kręconowłose poddają swoje loki częstemu prostowaniu lub nawet keratynowemu prostowaniu u fryzjera.

Pielęgnacja włosów po keratynowym prostowaniu jest stosunkowo łatwa. Przez trzy doby od momentu wyjścia z salonu fryzjerskiego, nie należy moczyć, ani myć włosów. Wszystko, po to, by zminimalizować ilość wypłukiwanej keratyny z włosów.

Pod żadnym pozorem nie wolno wiązać, ani spinać włosów. Wszelkie zagięcia – powstałe na przykład podczas snu, należy zniwelować za pomocą prostownicy.

Efekt wyprostowanych włosów utrzyma się zdecydowanie dłużej, jeśli po zabiegu będą stosowane odpowiednie preparaty z zawartością keratyny.

Dobrze wykonany zabieg utrzymuje się na włosach od 3 do 6 miesięcy.

pielegnacja-wlosow-blond

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Wiele kobiet marzy o posiadaniu naturalnych włosów blond. Niestety, szacuje się, że natura obdarzyła nimi jedynie około 25% populacji na całym świecie.

Rozjaśnione włosy potrzebują przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia, a także delikatnego oczyszczenia.

Szampony przeznaczone do włosów blond

Posiadaczki włosów blond powinny myć je możliwie najrzadziej oraz używać delikatnych szamponów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgały po preparaty przeznaczone dla dzieci – są one znacznie łagodniejsze niż kosmetyki dla dorosłych.

Odżywki do włosów blond

Często odżywki do włosów blond występują w wersji bez spłukiwania. Mogą jednak obciążyć włosy i doprowadzić do ich szybszego przetłuszczania się.

Zalecane jest również regularne stosowanie masek, których składniki wnikają głębiej, dzięki czemu włosy stają się odżywione i pełne blasku.

W przypadku końcówek, które bardzo łatwo ulegają rozdwajaniu się i kruszeniu – warto sięgnąć po stosowne serum. Oczywiście nie jest to złoty środek, który pomoże całkowicie wyeliminować konieczność podcinania włosów, jednak na pewno znacznie ograniczy ilość rozdwojonych końców.

Podstawowe informacje na temat pielęgnacji włosów farbowanych

Niemal każda kobieta (i niektórzy mężczyźni), regularnie farbuje włosy. Odpowiednia pielęgnacja, pozwoli cieszyć się pięknym i intensywnym kolorem zdecydowanie dłużej.

Farbowanie włosów osłabia ich strukturę oraz cebulki, przez co stają się wysuszone i łamliwe, a sam kolor bardzo szybko zaczyna wyglądać sztucznie i traci swój blask.

Szampon do włosów farbowanych

Włosów farbowanych nie powinno się myć częściej niż co drugi dzień. Używanie szamponu przeznaczonego do tego typu włosów ma pomóc w ochronie koloru, jednak należy pamiętać, że mimo to, woda wypłukuje kolor. Właśnie dlatego posiadaczki włosów farbowanych nie powinny, podczas mycia, używać mocnego strumienia wody, ani stać bezpośrednio pod nim.

Odżywka do włosów farbowanych

Odżywka, powinna mieć właściwości nawilżające oraz odżywcze. Latem, podczas mocnego słońca, warto sięgać po kosmetyki chroniące włosy przed szkodliwym działanie promieni UV, ponieważ mogą one zaszkodzić zarówno włosom, jak i ich kolorowi.

Co najmniej raz w tygodniu należy zastosować regeneracyjną maseczkę do włosów, która charakteryzuje się mocniejszym działaniem, a jej składniki wnikają głębiej w strukturę włosa, odżywiając go od środka.

Kosmetyki do włosów farbowanych, które mają ochronić kolor przed płowieniem, często polecają również fryzjerzy. Są to właśnie odżywki, maski lub szampony, ze składnikami koloryzującymi. Dzięki temu, po każdym ich zastosowaniu kolor zostaje odświeżony.

Podsumowanie

Regularna i właściwa pielęgnacja włosów sprawi, że będą one piękne, lśniące i zdrowe. Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na kondycję włosów i stara się, by były odpowiednio odżywione i nawilżone.  Należy jednak pamiętać, by pielęgnacja włosów była adekwatna do ich rodzaju i potrzeb.