Sposoby na przetłuszczające się włosy – okiełznaj swoją fryzurę!

star_rateOcena artykułu 0

przetłuszczajace-sie-włosy

Przetłuszczające się włosy są zmorą wielu osób. Jednak bywa tak, że im więcej działań podejmujemy, mających na celu zmniejszenie wydzielania sebum, tym problem bardziej się zaostrza. Skóra głowy, podobnie jak skóra twarzy, wymaga nawilżenia, a stale przesuszana zaczyna produkować większe ilości łoju. W ten sposób koło się zapętla, a problem z tłustymi włosami przybiera na sile.

Przetłuszczające się włosy mogą mieć różne przyczyny, a łój może pojawiać się ze zróżnicowaną intensywnością. Niekiedy wystarczy kilka godzin po ich umyciu, by zaczęły wyglądać nieświeżo. Jeżeli problem z przetłuszczającymi się włosami idzie w parze z problemami z cerą, warto udać się do specjalisty, ponieważ przyczyna może mieć podłoże hormonalne.

W przypadku, gdy wypadanie włosów, spowolniony wzrost włosów i przetłuszczanie się włosów występują równolegle, również należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i przeprowadzi specjalistyczne leczenie.

Jeżeli włosy przetłuszczają się bez innych, negatywnych dolegliwości, wówczas przyczyną mogą być - nieodpowiednia pielęgnacja włosów i niedobrane kosmetyki. Zbyt mocne szampony z dodatkiem SLS czy odżywki zawierające silikony, mogą na pierwszy rzut oka działać zbawiennie na kondycję naszych włosów, jednak jeżeli po krótkim czasie od ich umycia zaczynają wyglądać nieświeżo i dzielą się na nieestetyczne strąki tłustych włosów, mogą one okazać się przyczyną.

Sposobów na spowolnienie przetłuszczania się włosów jest wiele – najczęściej ograniczamy więc ich mycie, by w ten sposób wyregulować wydzielanie się sebum. Niektórzy wolą tę metodę niż mycie skóry głowy codziennie, ponieważ spotkać można głosy, które uważają, że codzienne mycie włosów przyspiesza ich przetłuszczanie się. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od dobrze dobranych kosmetyków.

Włosy przetłuszczające się wyglądają nieestetycznie i sprawiają wrażenie zaniedbanych. Błyszczą się i sklejają u nasady, ponadto są oklapnięte i płaskie. Bardzo często posiadają zniszczone, suche i rozdwojone końce. Samo dotknięcie skóry głowy pozostawia na palcach tłusty odczyn, który w zaawansowanych stadiach może mieć nieprzyjemny zapach łoju.

Pozostawione same sobie nadmierne przetłuszczanie się włosów może poskutkować ich słabszym odżywieniem, spowolnieniem wzrostu, z czasem problemem może stać się również wypadanie włosów, a także powstawanie łupieżu, łojotokowe zapalenie skóry czy inne infekcje skórne.

przetłuszczajace-sie-wlosy

Przyczyny przetłuszczania się włosów

W niemal każdym miejscu na naszym ciele znajdują się gruczoły łojowe – również w skórze głowy. Przetłuszczające się włosy są związane z nadmiernym wytwarzaniem sebum, co można porównać do problemów cery tłustej. Dolegliwości te można zmniejszyć lub zaostrzyć przy pomocy preparatów pielęgnacyjnych oraz diety. Nadprodukcja łoju może mieć związek z genami, dlaczego często przetłuszczające się włosy i skóra tłusta występują równocześnie.

Zazwyczaj przetłuszczające się włosy, które pojawiają się bez innych objawów, związane są z ich nieprawidłową pielęgnacją. Skóra głowy reaguje w podobny sposób do skóry twarzy – jeżeli zostanie nadmiernie wysuszona, gruczoły łojowe są pobudzane do pracy.

Przetłuszczanie się włosów może mieć też banalną przyczynę, jaką jest nadmierne dotykanie ich i rozsiewanie zarazków z brudnych rąk czy nakryć głowy. W okresie jesienno-zimowym, gdy nosimy czapki czy nakładamy kaptury, większość z nas zauważa tendencję do szybszego przetłuszczania się włosów. I o ile jest to naturalne zjawisko, którego nie możemy uniknąć ze względu na konieczność ochrony skóry głowy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, tak większą uwagę należy zwrócić na dotykanie włosów dłońmi – być może przyczyni się to do zmniejszenia problemu włosów przetłuszczających się.

Do nasilenia się pracy gruczołów łojowych i co za tym idzie - zwiększenia produkcji sebum, może przyczynić się dieta oparta na pikantnych przyprawach, ale także stres, nieprawidłowe działanie hormonów czy niektóre choroby, takie jak nadczynność tarczycy czy zaburzenia neurologiczne. Zaostrzyć objawy może też chlorowana woda, która wywołuje przesuszenie się skóry, wzmagając tym samym produkcję łoju.

Wbrew pozorom również zanieczyszczenia powietrza mają wpływ na szybsze przetłuszczanie się włosów. Osiadają one na skórze głowy i podrażniają ją, przez co produkcja łoju zostaje wzmożona. Także dlatego należy nosić czapkę, szczególnie, gdy jakość powietrza w naszym mieście pozostawia wiele do życzenia. Warto też regularnie sięgać po peelingi przeznaczone do skóry głowy. W drogeriach i w aptekach dostępne są również szampony z drobinkami peelingującymi. Sięgając po tego typu preparat należy pamiętać, że nie wolno używać ich zbyt często.

Peelingi skóry głowy nie są popularne, jednak mają zbawienny wpływ na kondycję, a także przyspieszają wzrost włosów. Konieczne jest jednak zachowanie równowagi pomiędzy nawilżaniem a złuszczaniem, by nie pogorszyć stanu skóry.

przetluszczajace-sie-wlosy

Pielęgnacja przetłuszczających się włosów

Odpowiednio dobrane preparaty do pielęgnacji włosów mogą znacznie poprawić ich kondycję oraz zmniejszyć tendencję do przetłuszczania. Warto pamiętać, że skóra może reagować podrażnieniem na skutek zbyt mocnych kosmetyków, dlatego należy je dobierać indywidualnie, ponieważ może okazać się, że wystarczy zmiana szamponu na łagodniejszy. W ostatnim czasie na popularności zyskują szampony ziołowe, które w oparciu o naturalne składniki pielęgnują skórę głowy, przywracając jej równowagę.

Jeżeli jednak po dłuższym stosowaniu nie przyniosą one widocznych efektów, warto sięgnąć po szampony o mocniejszym działaniu oczyszczającym, które są przeznaczone do włosów przetłuszczających się.

Nie zapominajmy o nawilżaniu, które również jest bardzo ważne w pielęgnacji włosów. Nawet przetłuszczająca się skóra potrzebuje regularnego nawilżania, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować z odżywek do włosów czy masek. Oczywiście nieodpowiednio dobrany preparat, a także nałożenie go w zbyt dużej ilości, może przyczynić się do wystąpienia przetłuszczenia, jednak w takiej sytuacji należy go zastąpić innym kosmetykiem.

Podczas nakładania bardziej treściwych odżywek na włosy, należy pamiętać, by nie aplikować ich bezpośrednio u nasady oraz na skórę głowy i na całej długości, ponieważ mogą obciążyć włosy i przetłuścić je. Zazwyczaj na opakowaniu jest zawarta informacja o tym, by nakładać preparat "od ucha w dół". Natomiast w przypadku bogatych masek i odżywek, warto aplikować je na włosy na około pół godziny przed myciem.

przetluszczajace-sie-wlosy

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji przetłuszczających się włosów oraz zdrowa dieta mogą znacznie poprawić kondycję skóry i przyczynić się do zmniejszenia wydzielania sebum. Należy jednak pamiętać, że samo maskowanie problemu przy pomocy pudru czy suchego szamponu nie zlikwiduje jego przyczyny. Dlatego warto sięgnąć po dedykowane kosmetyki – również wcierki i płukanki, które widocznie poprawią kondycję włosów oraz pomogą w ustabilizowaniu wydzielania się łoju.

Pielęgnacja włosów musi opierać się również na ich nawilżaniu. Jeżeli źle one reagują na odżywki ze spłukiwaniem warto nakładać je na około pół godziny przed myciem. Zawarte w nich składniki odżywcze zdążą wniknąć w strukturę włosów i ich nie obciążą. W przypadku bardzo zniszczonych włosów można dodatkowo stosować lżejszy preparat po umyciu włosów, jednak jego aplikację należy zacząć pod linią ucha, by nie doszło do przetłuszczenia się skóry głowy.

Sporną kwestią jest codzienne mycie włosów. Jedni uważają, że konieczne jest ich cowieczorne odświeżenie, szczególnie, gdy wiadomo, że drugiego dnia będą już prezentować się nieestetycznie. Inni natomiast twierdzą, że takie działanie przyczynia się do zaostrzenia objawów przetłuszczania się skóry, ponieważ gruczoły łojowe otrzymują sygnał do wzmożenia swojej pracy. Może to jednak stanowić kwestię indywidualną – jednym będzie sprzyjało rzadsze mycie włosów, a innym nie. Szybsze przetłuszczanie się włosów przy częstszym myciu nie zostało udowodnione, jednak wielu dermatologów uważa, że optymalne dla naszej skóry głowy jest mycie jej co drugi dzień. Należy pamiętać, że zbyt rzadkie mycie włosów również wpływa niekorzystnie na ich kondycję i może przyczyniać się do szybszego przetłuszczania się na skutek gromadzenia się na nich toksyn i brudu.

Zbyt mocne kosmetyki o działaniu przesuszającym warto zastąpić preparatami ziołowymi, które w delikatny sposób będą oczyszczały skórę głowy. W składzie szamponów należy szukać:

  • czarnej rzepy, nazywanej również czarną rzodkwią,
  • skrzypu,
  • pokrzywy,
  • rozmarynu,
  • łopianu,
  • rumianku,
  • aloesu,
  • szałwii,
  • mięty,
  • mydlnicy lekarskiej.

Warto ograniczyć również zarazki. W tym celu należy unikać dotykania skóry głowy brudnymi rękami, a także zadbać o większą higienę używanych na co dzień sprzętów. Regularnie trzeba prać ręczniki, pościel oraz czapki. Ponadto należy pamiętać o czyszczeniu szczotki lub grzebienia oraz prostownicy, czyli wszystkich rzeczy, które mają kontakt z włosami i skórą głowy.

Włosom sprzyja chłód, dlatego nie należy ich przegrzewać. Nie mamy tu oczywiście na myśli zrezygnowania z czapki zimą, a samą pielęgnację. Włosy należy myć w letniej wodzie, a do ich suszenia warto wybrać zimny strumień powietrza, trzymając go w odległości około 20-30 cm od głowy. Obie te czynności wykonywane w niższej temperaturze będą na pewno mniej przyjemne niż dotychczas, ale z czasem kondycja włosów ulegnie znacznej poprawie, a produkowana ilość sebum zostanie zmniejszona.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć walkę z nadmierną pracą gruczołów łojowych od wewnątrz. Zbawienny wpływ może mieć kuracja ziołowa lub detoks oparty na diecie oczyszczającej. Warto sięgnąć po suplementy diety zawierające wiesiołek i cynk, które przyczyniają się do poprawienia kondycji włosów.

przetluszczajace-sie-wlosy

Podsumowanie

Przetłuszczające się włosy potrafią zepsuć nawet najlepszą fryzurę, a tym samym dobre samopoczucie. Przed podjęciem działań warto upewnić się czy ten stan nie ma podłoża chorobowego. Może się okazać, że problem tkwi tylko w źle dobranych kosmetykach.