<div style="text-align:center;color:#fff;font-size:12px;font-weight:600;text-transform:uppercase;background:#FF0000;padding:10px 0;">Uwaga! W związku z wzmożonym ruchem sprzedaży internetowej czas wysyłki zamówień może wydłużyć się do 7 dni roboczych.</div>

Sezonowa pielęgnacja skóry – dbaj o cerę przez cały rok!

star_rateOcena artykułu 0

sezonowa-pielegnacja-skry

Sezonowa pielęgnacja skóry jest bardzo ważna dla zachowania zdrowego i młodego wyglądu cery. W zależności od pory roku, powinna się ona nieco różnić, ponieważ inne czynniki zewnętrzne oddziałują na skórę, przez co potrzebuje ona zróżnicowanej ochrony i innych składników odżywczych.

Teorii na temat pielęgnacji skóry jest wiele. Część z nich głosi, by krem do twarzy zmieniać nawet raz w miesiącu. Inne, że dopiero po zużyciu dwóch lub trzech opakowań zaczyna on działać. Są również osoby, które mają swoje ulubione kosmetyki i używają ich nieprzerwanie od lat. Nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ prawidłowa pielęgnacja twarzy, powinna uwzględniać zmiany zachodzące w skórze, również te dotyczące wieku i rozpoczęcia procesu starzenia się cery, ale także aktualnie panujące warunki atmosferyczne.

sezonowa-pielegnacja-jesien

Sezonowa pielęgnacja skóry, czyli jesień nadciąga

Jesienią, kiedy temperatura zaczyna spadać, zmniejsza się produkcja lipidów w skórze, odpowiadających za ochronę naskórka przed utratą nawilżenia. Zbiega się to w czasie z niedoborem witamin i mikroelementów w codziennej diecie, która stała się właśnie uboższa o sezonowe owoce i warzywa. Negatywnie na kondycję skóry działają również skoki ciśnienia atmosferycznego i temperatury, a także zmiany pogodowe.

W tym okresie sezonowa pielęgnacja skóry powinna opierać się przede wszystkim na nawilżaniu, które pomoże w odbudowie płaszcza hydrolipidowego, stanowiącego barierę ochronną cery. Dla wielu osób jest to doskonały moment na przeprowadzanie mocnych zabiegów złuszczających w gabinetach kosmetycznych, peelingów i kuracji mających na celu wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Często po okresie letnim zauważamy na naszej skórze popękane naczynka czy nowe przebarwienia. O ile koloryt można wyrównać przy pomocy kremów, tak pęknięte naczynka nie są tak łatwe w usunięciu. Zdarza się, że nawet zamknięte laserem, niekiedy wracają. W tym przypadku należy uważać na kosmetyki i dobierać je według potrzeb skóry. Najważniejsze jednak, by cera przez cały dzień pozostawała zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych. Mowa tu nie tylko o promieniowaniu słonecznym, ale także wietrze i mrozie. Bardzo pomocny będzie tu krem, w którego skład wchodzi arnika, oczar, kasztanowiec lub bluszcz.

Regularne stosowanie maseczek z arniką i acerolą pomoże wzmocnić naczynia krwionośne, a przy okazji uodpornić skórę na czynniki zewnętrzne. Złuszczanie naskórka, szczególnie w przypadku cery problematycznej, naczynkowej i wrażliwej, powinno odbyć się przy pomocy peelingu enzymatycznego, ponieważ jego zastosowanie nie wymaga mechanicznego tarcia. Po nałożeniu go na skórę, składniki aktywne rozpuszczają martwy, zrogowaciały naskórek.

Więcej informacji na temat działania peelingu enzymatycznego znajdziecie w artykule: www.e-ziaja.com/blog/aktualnosci/niedocenione-dzialanie-peelingu-enzymatycznego

Jesień jest doskonałym czasem na używanie kremów, które latem nie są wskazane. Szczególnie tych o działaniu rozjaśniającym, z dziurawcem, nagietkiem, retinolem czy z mocnymi kwasami. Podczas ich stosowania skóra nie może być wystawiana na działanie słońca, dlatego najbardziej optymalnym czasem na ich używanie jest właśnie jesień. Nie wolno jednak zapominać o kremach z filtrem na dzień, pod makijaż, który dodatkowo zabezpieczy skórę przed działaniem promieniowania UV, a my tym samym zyskamy pewność, że nasza pielęgnacja nie przyczyni się do powstania nowych przebarwień.

Jesienią w szczególności warto sięgnąć po maseczki nawilżające, które pozwolą skórze odzyskać odpowiedni poziom nawilżenia. Nie muszą być one kosztowne, by zadziałały. Najważniejsze, by były używane regularnie.

Bez względu na porę roku konieczne jest używanie kremu z filtrem na dzień. Nie od dziś wiadomo, że promienie UV są podstępne i potrafią zaszkodzić naszej cerze bez względu na poziom nasłonecznienie czy porę roku.

Warto sięgnąć po kosmetyki, które pomogą w odbudowie naturalnego płaszcza ochronnego skóry. W składzie takiego preparatu powinny się znaleźć:

 • olej sojowy,
 • olej z ogórecznika,
 • olej jojoba,
 • olej awokado,
 • olej migdałowy,
 • ceramidy,
 • masło shea,
 • kwas hialuronowy.


Ważne, by po powrocie do domu możliwie najszybciej zmyć ze skóry makijaż i nagromadzone zanieczyszczenia. Zaczerwieniona od zimna i wiatru skóra powinna mieć trochę czasu przed snem na odpoczynek.

Na uwagę zasługują również dłonie, które są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Skóra ta w kontakcie z wodą czy narażona na działanie mrozu i wiatru, bardzo szybko ulega wysuszeniu, co nie pozostaje bez znaczenia dla paznokci. Z czasem stają się coraz bardziej kruche i łamliwe. Dlatego też nie należy zapominać o regularnym stosowaniu kremów do rąk, które jesienią powinny mieć działanie natłuszczające, ponieważ tylko w ten sposób skóra będzie miała ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Krem do rąk na jesień powinien mieć w swoim składzie silne składniki odżywcze takie jak olej z ziaren czarnej porzeczki, bawełnę czy olej migdałowy.

W codziennej, jesiennej pielęgnacji skóry nie wolno zapominać o pomadce do ust, która ochroni delikatną skórę przed wysuszeniem oraz gęstym balsamie do ciała.

sezonowa-pielegnacja-skory-zima

Sezonowa pielęgnacja skóry, kiedy zima rozpoczyna się na dobre

W sezonowej pielęgnacji skóry bardzo wiele zależy od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Należy pamiętać, że nie polega ona na tym, by ostatniego dnia jesieni wyrzucić do kosza wszystkie używane dotąd preparaty, a pierwszego dnia zimy rozpocząć stosowanie zupełnie innych kosmetyków. Decydującym czynnikiem są tu warunki pogodowe, ale także aktualne potrzeby skóry. Zimą, kiedy skóra jest narażona na niskie temperatury na zewnątrz oraz ciepłe i zarazem suche powietrze, pochodzące z ogrzewania wewnątrz budynków, staje się ona podrażniona i traci swoje nawilżenie.

Na uwagę zasługuje płaszcz hydrolipidowy, który w okresie zimowym wymaga wzmocnienia i szczególnej ochrony. Odpowiada on za prawidłowe pH skóry, ale także zapobiega przenikaniu do wnętrza naskórka substancji drażniących. Utrzymanie pH na właściwym poziomie również jest bardzo ważne, ponieważ lekko kwasowy odczyn pozwala zapobiegać rozwojowi bakterii, a co za tym idzie – powstawaniu zmian skórnych.

Zimą warto stosować preparaty, w których składzie znajduje się kwas hialuronowy. Pozwala on na uzyskanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry, dzięki czemu nie dopuścimy do jej przesuszenia i podrażnienia.

Do problemu suchej skóry doprowadzić może również deficyt lipidów. Pomagają one utrzymać na odpowiednim poziomie naturalny czynnik nawilżający, aby tego dokonać, należy wzbogacić dietę o oleje roślinne oraz awokado, a także stosować preparaty o bogatych formułach.

Zimowa pielęgnacja skóry to przede wszystkim ochrona naskórka przed suchym powietrzem i niskimi temperaturami, dlatego w kosmetykach powinniśmy szukać:

 • mocznika, odpowiedzialnego za nawilżenie skóry,
 • kwasów PHA – kwasu mlekowego, kwasu laktobionowego, glukonolaktonu,
 • lipidów – ceramidów, olejów roślinnych,
 • składników okluzyjnych – gliceryny, parafiny.


Przygotowanie skóry do zimy warto rozpocząć już w listopadzie, ponieważ w tym okresie staje się ona przesuszona, nadwrażliwa i traci swoją witalność. Istotne jest nie tylko regularne nawilżanie, ale także rozsądne oczyszczanie skóry, które nie pozbawi jej naturalnej bariery ochronnej.

Podczas dużych mrozów skóra powinna zostać zabezpieczona tłustym kremem. Trzeba tu jednak odróżnić nawilżenie od natłuszczenie. Nawilżać skórę zimą należy w domu, jest to bardzo ważne, by uchronić ją przed przesuszeniem, natomiast przed wyjściem na mróz warto zabezpieczyć ją preparatem natłuszczającym, ponieważ zapewni on naskórkowi ochronę, o jakiej nie może być mowy w przypadku kremów nawilżających. Oczywiście skóra posmarowana preparatem nawilżającym nadal jest lepiej zabezpieczona niż cera, która nie została niczym posmarowana, warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku dużych mrozów, zabezpieczenie to jest zbyt słabe.

Używanie tłustych preparatów nie jest jednak pozbawione problemów. O ile krem ten chroni skórę przed mrozem, gdy przebywamy na zewnątrz, tak wewnątrz budynku utrudnia on wymianę ciepła z otoczeniem, dlatego warto go delikatnie usunąć po dotarciu na miejsce, a następnie nałożyć lżejszy krem nawilżający. Trzeba jednak pamiętać, że krem kremowi nierówny i nie każdy tłusty preparat będzie utrudniał skórze wymianę ciepła.

Dodatkową ochronę przed mrozem stanowi podkład w kremie i sypki puder. W tym okresie warto zrezygnować z podkładów matujących. Natomiast ochrona ust nie może opierać się na używaniu kolorowych szminek. Do tego celu zalecane jest stosowanie sztyftów ochronnych, zawierających olejki roślinne i wosk. Trzeba jednak pamiętać, by usta zawsze pozostawały pokryte warstwą ochronną, tym samym unikniemy przesuszenia wrażliwej skóry.

Nawilżenia wymaga nie tylko skóra twarzy, ale i całego ciała, dlatego warto sięgać po balsamy, które pozwolą uniknąć przesuszenia naskórka. Warto też zrezygnować z opalania w solarium, ponieważ zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do uszkodzenia naskórka. Aby zachować piękny koloryt skóry należy sięgnąć po balsamy brązujące o właściwościach nawilżających.

Witamina D wpływa na koloryt skóry. Jest to bardzo ważna witamina dla naszego organizmu, która jest wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych, jednak przy niskim nasłonecznieniu trudno o utrzymanie jej właściwego poziomu w organizmie, dlatego warto sięgnąć po produkty spożywcze, które są w nią bogate lub po suplementy diety.

sezonowa-pielegnacja-skory-wiosna

Sezonowa pielęgnacja skóry – wiosenna poprawa kondycji cery

Zanieczyszczenia powietrza, których największe stężenie odnotowuje się zimą, a także mało zróżnicowana dieta czy brak ruchu i słońca, mają niekorzystny wpływ na kondycję naszej skóry. Zazwyczaj jest ona blada, poszarzała, niedotleniona. Pozytywnie na jej wygląd wpłynie sezonowa pielęgnacja skóry, dostosowana do jej wzmożonych wiosną potrzeb.

Wiosną, by cera prezentowała się lepiej, warto regularnie złuszczać naskórek, by rozluźnić spoiwo międzykomórkowe, a przy okazji usunąć warstwę nagromadzonego, martwego naskórka. Składniki odżywcze zawarte w kremach łatwiej będą przenikać w głąb skóry, dzięki czemu pielęgnacja będzie znacznie skuteczniejsza.

Wiosna jest doskonałym momentem na dostarczenie organizmowi i skórze składników odżywczych. Od wewnątrz wspomożemy się suplementami dieta, a od zewnątrz maskami, kremami czy serum, które charakteryzuje się większym stężeniem składników aktywnych. W kosmetykach warto szukać takich składników jak:

 • witamina A – ma działanie delikatnie złuszczające i regenerujące naskórek,
 • witamina E – odpowiada za uelastycznienie naskórka,
 • witamina C – działa rozświetlająco, usprawnia syntezę kolagenu,
 • kwas hialuronowy – ma działanie nawilżające,
 • wyciąg z alg – przyspiesza mikrokrążenie w naskórku,
 • kwas foliowy – działa przeciwstarzeniowo.


Nie możemy oczywiście zapominać o nawilżeniu. Zimą trudno utrzymać jego właściwy poziom, dlatego wiosną warto te braki nadrobić. Skóra jest wówczas pozbawiona jędrności, a w jej poprawie pomoże przeprowadzenie intensywnej kuracji nawilżającej, opartej na koncentracie lub serum. Wybór preparatu powinien opierać się przede wszystkim na jego działaniu, które ma zapewnić dostarczenie w głąb skóry maksymalnej ilości substancji, która zatrzyma wodę w skórze, ale także odbudowanie warstwy lipidowej, zapobiegającej jej utracie. Trzeba jednak pamiętać, że nałożenie grubszej warstwy preparatu nie oznacza, że zostanie on wchłonięty przez naskórek w większej ilości. Skóra ma to do siebie, że przyjmuje tylko tyle substancji, ile potrzebuje. Nie działa na zapas.

Wiosną warto sięgnąć również po preparaty dotleniające, wykorzystujące koenzym Q10, który potocznie nazywany jest eliksirem młodości. Bardzo często w kosmetykach jest łączony z witaminą C, dzięki czemu wzmocnione zostaje działanie dotleniające naskórek, a także eliminujące z niego szkodliwe substancje.

sezonowa-pielegnacja-skory-lato

Sezonowa pielęgnacja skóry, czyli jak dbać o cerę latem?

Promieniowanie UV przyczynia się do szybszego starzenia się skóry. Osoby, które zażywają kąpieli słonecznych bez zabezpieczenia cery kremami z filtrem, mogą pochwalić się mocną opalenizną i... zniszczoną, postarzałą skórą, pokrytą przebarwieniami posłonecznymi. Promienie UV niszczą skórę poprzez nieodwracalne uszkodzenia włókien kolagenowych.

Sezonowa pielęgnacja skóry latem, powinna skupiać się przede wszystkim na ochronie przeciwsłonecznej, przeciwzmarszczkowej oraz odpowiednim nawilżeniu. Bardzo ważne jest również samo oczyszczanie, które latem nie powinno być zbyt intensywne. Stosowane środki do demakijażu muszą być delikatne. W ich składzie nie może znajdować się alkohol.

Ta pora roku sprzyja zdrowej i lekkiej diecie, bogatej w przeciwutleniacze. Do zachowania zdrowego i młodego wyglądu skóry przyczyniają się witaminy A, E, C, a także karotenoidy i flawanoidy zawarte w marchewce, cytrusach, pomidorach, dyni. Warto sięgać też po maliny, czarne porzeczki, truskawki czy żurawinę.

Bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna, dzięki której zachowamy młody wygląd skóry na dłużej. Zarówno twarz, jak i odsłonięte części ciała powinny być smarowane emulsjami wyposażonymi w wysokie filtry. Trzeba pamiętać, że filtry z różnych kosmetyków nie sumują się.

Chłodne prysznice są zalecane przez cały rok, ponieważ ujędrniają skórę, ożywiają ją i dodają blasku. Należy jednak zachować umiar, ponieważ zbyt zimna woda może wpłynąć na wzmożoną produkcje potu.

Latem trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie. Przyjmowanie wymaganej ilości wody wpłynie pozytywnie nie tylko na sam organizm, ale także na wygląd skóry, poprawiając jej jędrność i zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia. Bez dostarczania organizmowi wody, nawet najlepsze kosmetyki nawilżające nie dadzą sobie rady z naszą skórą, ponieważ nawilżenie nie zostanie przeprowadzone w głębokich warstwach naskórka. Na nawodnienie pozytywnie wpływa nie tylko spożywanie wody, ale także płynów takich jak sok z aloesu, który wchłania się nawet cztery razy szybciej niż woda.

Jeżeli pozwala nam na to pewność siebie i wygląd skóry, warto w letnich miesiącach zrezygnować z makijażu, który obciąża skórę. Latem, cera jest muśnięta słońcem, a spożywane wraz z sezonowymi owocami i warzywami witaminy, pozytywnie wpływają na jej wygląd. Staje się to doskonałą okazją do zrezygnowania z pudru czy podkładu. W przypadku, gdy całkowita rezygnacja z makijażu nie wchodzi z grę, warto postawić na jego lżejszą wersję – kremy bb.

Latem nie zapominajmy również o złuszczaniu skóry. Powinno być ono jednak delikatne – przeprowadzane najlepiej przy pomocy peelingu enzymatycznego. Po jego wykonaniu nie wystawiajmy niezabezpieczonej kremami z filtrem skóry na bezpośrednie i długotrwałe działanie słońca, ponieważ w niektórych przypadkach mogą pojawić się na niej przebarwienia.

Podsumowanie

Sezonowa pielęgnacja skóry jest bardzo ważna dla zachowania zdrowego i pięknego wyglądu cery przez cały rok. Szczególną uwagę zwracajmy jednak na nawilżenie, które bez względu na porę roku jest bardzo ważne dla naszej skóry.