Promieniowanie UV - skuteczna ochrona przeciwsłoneczna z Ziaja

star_rateOcena artykułu 0

ochrona-przeciwsloneczna

Starzenie się skóry jest bardzo złożonym procesem zależnym od czynników wewnętrznych (endogennych) oraz zewnętrznych (egzogennych). Jednym z nich jest promieniowanie UV.

Podział wpływu wymienionych czynników w uproszczeniu przedstawia się następująco:

 • 20% objawów starzenia się skóry zależne jest od genetycznych czynników wewnątrzpochodnych,
 • 80% objawów starzenia się skóry zależne jest od czynników zewnętrznych.


Co to oznacza? To nasz tryb życia w dużej mierze decyduje o tym jak będziemy wyglądali za 10, 15, 20 lat. Na młody wygląd pracuje się latami – ważna jest nie tylko sama pielęgnacja, ale również to, czego należy unikać:

 • promieniowanie UV
 • palenie papierosów, inne używki
 • brak aktywności fizycznej,
 • zła dieta – wysokowęglowodanowa
 • stres
 • zanieczyszczenia środowiska
 • brak dbałości w zakresie pielęgnacji skóry


Promieniowanie UV jest najistotniejszym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na proces starzenia się skóry. Odpowiedzialne jest również za uszkodzenia, poparzenia skóry, reakcje fotoalergiczne, fototoksyczne, raka skóry. Uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe doprowadzając do przedwczesnego pojawienia się zmarszczek.

UVA – które stanowi ok. 95% promieniowania UV docierającego do ziemi. Jest to promieniowanie, które dociera do głębokich warstw skóry (do skóry właściwej), tym samym przyczyniając się do uszkodzenia włókien elastynowych, kolagenowych – utrata jędrności, pojawienie się zmarszczek, tworzenie się głębokich przebarwień skórnych, ma działanie kancerogenne. Efekty ekspozycji na promieniowanie UVA widoczne są po wielu latach.

Najważniejszą informacją jest to, że jego natężenie jest takie samo przez cały rok, niezależnie od pogody czy pory dnia – przenika przez chmury, szyby okienne itd. Błędne zatem jest myślenie, iż w okresie poza letnim ochrona przeciwsłoneczna jest zbędna.

UVB – stanowi ok. 5% promieniowania UV, przenika do naskórka, odpowiada za poparzenia słoneczne, rumień, pigmentację (opaleniznę) – efekty jego działania widoczne są natychmiastowo. Promieniowanie UVB zatrzymywane jest przez chmury – jego największe natężenie najbardziej odczuwamy latem.

UVC – pochłaniane jest przez warstwę ozonową atmosfery.

Największą część promieniowania UV stanowi promieniowanie UVA. Jego aktywność jest taka sama przez cały rok, a więc chcąc chronić swoją skórę przed fotostarzeniem, powinniśmy stosować preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi cały rok, nie tylko w okresie letnim.

Promieniowanie UV - jak dobrać odpowiedni poziom ochrony przeciwsłonecznej?

Kluczem do doboru odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV jest ocena naszego fototypu. Jest to klasyfikacja typu skóry ze względu na zawartość melaniny w skórze (barwnika, który decyduje o naszej karnacji).

Wyróżniamy 6 fototypów:
I - skóra bardzo jasna, nigdy się nie opala, dużo piegów
II – skóra jasna, prawie zawsze ulega poparzeniom, lekko się opala
III – skóra jasna lub lekko oliwkowa, średnie skłonności do oparzeń słonecznych
IV – skóra jasnobrązowa, rzadko występują oparzenia, dobrze się opala, brak piegów
V – skóra ciemna, opala się łatwo, praktycznie w ogóle nie ulega poparzeniom słonecznym
VI – skóra ciemna/bardzo ciemna

Im niższy fototyp skóry, tym wyższą ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy wybierać.

spf

Wskaźnik SPF (ang. Sun Protection Factor) określa po ilukrotnie dłuższym czasie dojdzie do oparzenia słonecznego na skórze z zastosowanym filtrem w stosunku do skóry nie chronionej preparatem.

Przykładowo: jeśli na Twojej skórze bez ochrony przeciwsłonecznej rumień pojawia się po 10 minutach ekspozycji na słońce – filtr o poziomie ochrony SPF 10 zapewni ochronę na 10 x 10 = 100 minut.

Ponowna aplikacja produktu nie zapewnia kolejnych 100 minut ochrony (czas nie sumuje się). Aby utrzymać deklarowaną ochronę przeciwsłoneczną należy pamiętać, że preparaty z filtrami powinniśmy aplikować grubą warstwą i ponawiać ją zawsze po wyjściu z wody czy wytarciu się ręcznikiem.

Zasady bezpiecznego opalania:

 • unikaj przebywania na słońcu w godzinach o najintensywniejszym nasłonecznieniu (11:00 -14:00)
 • stosuj preparaty z filtrem dostosowanym do swojej karnacji
 • powtarzaj aplikację wielokrotnie w czasie ekspozycji
 • nie stosuj produktów po przekroczonym terminie ważności
 • uważaj na składniki fotouczulające – niektóre zioła (dziurawiec, bergamotka, melisa), czy nawet składniki perfum – bardzo łatwo o oparzenie, przebarwienia czy nawet pokrzywkę
 • pamiętaj o nakryciu głowy
 • pij dużo wody
 • po kąpieli słonecznej zastosuj produkty o działaniu nawilżająco-łagodzącym – zawierającym d-panthenol, alantoinę, wapń, które ukoją ewentualne podrażnienia


Filtry przeciwsłoneczne znajdują się w większości kremów na dzień, w produktach do makijażu – podkładach fluidach – jednakże jest to zazwyczaj ochrona niska na poziomie SPF 6-15.

Jeśli należysz do fototypu I lub II, występują skłonności do przebarwień, należy wprowadzić średnią bądź wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

wysoka-ochrona-przeciwsloneczna

Seria SOPOT SUN Ziaja zawiera produkty do pielęgnacji twarzy jak i ciała. Produkty z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 25, 30, 50 nadają się do stosowania codziennego w pielęgnacji twarzy.

Krem z filtrem SPF 25 przeznaczony jest do skóry fotowrażliwej, skutecznie zapobiega poparzeniom słonecznym, intensywnie nawilża i działa łagodząco na naskórek dzięki zawartości Bacocalminy – wyciąg z indyjskiej rośliny, która wykazuje działanie przeciwzapalne.

Krem z filtrem SPF 30 został wzbogacony o algę Pelvetia - brunatna alga, bogata w izoflawony o udowodnionym działaniu przeciwzmarszczkowym. Pobudza procesy odnowy komórek i przeciwdziała wiotczeniu skóry. W widoczny sposób wygładza zmarszczki i zapobiega ich ponownemu powstawaniu.

Krem z filtrem SPF 50 dzięki zawartości witaminy C i E, wykazuje silne antyoksydacyjne działanie – neutralizuje działanie wolnych rodników, które niszczą komórki naszego organizmu. Zabezpiecza skórę przed powstawaniem przebarwień.

emulsje-wodoodporne

Emulsje wodoodporne, które oprócz samej ochrony przeciwsłonecznej zawierają substancje pielęgnacyjne, zabezpieczające skórę przed wysuszeniem – tj. masło shea, witaminę E oraz D-panthenol.

mleczko-ziaja-sopot-sunNowością są dwa mleczka w sprayu. Forma atomizera ułatwia i podnosi komfort aplikacji produktu. Produkty te zawierają wysokie wskaźniki SPF: 30 oraz 50. Zapewniają ochronę wysoką i bardzo wysoką, są wodoodporne przy zachowaniu lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji.


Wygodna aplikacja i właściwości pielęgnacyjne produktu poprzez zastosowanie mleczanu sodu (wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego występującego w skórze) oraz prowitaminy B5 dają pewność bezpiecznego opalania, nawet przy bardzo dużym nasłonecznieniu.

Promieniowanie słoneczne niesie nie tylko negatywne skutki dla naszego organizmu. W czasie ekspozycji na słońce umożliwiona jest synteza witaminy D3 w naszym organizmie. Witamina ta pełni wiele bardzo ważnych funkcji - wzmaga pracę jelit, bierze udział w mineralizacji kości, reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, wzmacnia serce, jej niedobór może przyczyniać się do powstania wielu chorób tj. cukrzycy insulinozależnej, chorób autoimmunologicznych, czy nawet nowotworów.

Aby dostarczyć wystarczającej ilości witaminy D wystarczy zaledwie 15-20 minut ekspozycji na światło słoneczne dziennie.

Regularne stosowanie odpowiednio dobranych produktów z filtrami przeciwsłonecznymi pozwoli cieszyć się zdrową, bezpieczną opalenizną bez narażania się na nieprzyjemne skutki promieniowania UV.