<div style="text-align:center;color:#fff;font-size:12px;font-weight:600;text-transform:uppercase;background:#FF0000;padding:10px 0;">Uwaga! W związku z wzmożonym ruchem sprzedaży internetowej czas wysyłki zamówień może wydłużyć się do 7 dni roboczych.</div>

Misja: wyeliminuj wągry! Czyli jak skutecznie pozbyć się zaskórników?

star_rateOcena artykułu 0

zaskorniki

Zaskórniki, nazywane również wągrami, są zmianami skórnymi pojawiającymi się najczęściej w okresie dojrzewania. Możemy je podzielić na zaskórniki zamknięte i otwarte. Wystąpić mogą również na skutek używania niewłaściwie dobranych kosmetyków, niezdrowej diety, problemów hormonalnych oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na skórę. Zaskórniki są bardzo trudne w usunięciu.

Zazwyczaj zaskórniki pojawiają się na skutek połączenia nadprodukcji łoju z niewłaściwym przebiegiem złuszczania naskórka. Gruczoły łojowe ulegają zapchaniu, co powoduje problemy skórne. Doprowadza to bowiem to zatkania ujścia mieszków włosowych. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników - otwarte i zamknięte.

Zamknięte przybierają formę najczęściej białej, niewielkiej zmiany podskórnej. Otwarte to nic innego niż czarne kropki występujące zazwyczaj na nosie, policzkach, brodzie lub czole. Mogą obejmować również klatkę piersiową, plecy czy ramiona. Choć ich występowanie jest dość powszechne, w dalszym ciągu uważamy je za nieestetyczne i chcemy się ich możliwie najszybciej pozbyć – to prawidłowa reakcja, ponieważ zaskórniki bardzo często ulegają bakteryjnym nadkażeniom, przez co przyczyniają się do powstawania zmian ropnych.

Na powstawanie wągrów ma wpływ również dieta – spożywanie produktów zmieniających pH skóry, takich jak czekolada, tłuste potrawy czy orzechy, ale również używanie niewłaściwych kosmetyków.

zaskorniki-otwarte

Zaskórniki zamknięte a zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte i zamknięte to niewielkie zmiany skórne, przybierające formę drobnych grudek. Powstają one na skutek zaburzeń zachodzących w mieszkach włosowych oraz w tkance skórnej. Obecnie na powstawanie wągrów wpływa wiele czynników, przez co ich geneza może być inna u różnych ludzi.

Zaskórniki zamknięte to niewielkie wypryski, które występują na skutek zamknięcia ujścia gruczołu przez proliferujące komórki warstwy rogowej naskórka.

Zaskórniki zamknięte pojawiają się najczęściej u osób, których skóra jest tłusta. Są skutkiem zbyt intensywnego namnażania się komórek, a także gromadzenia sebum i niewłaściwego złuszczania martwych komórek. Pojawiają się wtedy, gdy w organizmie zostaje zaburzona gospodarka hormonalna – na skutek menopauzy, przed miesiączką czy w okresie dojrzewania.

Do powstawania zaskórników zamkniętych przyczynia się również nieodpowiednia dieta i niewłaściwa higiena, a także notoryczne powtarzanie tych samych, szkodliwych błędów pielęgnacyjnych oraz stosowanie niektórych leków.

Częstotliwość i nasilenie występowania zaskórników może zależeć również od sytuacji stresowych, ponieważ napięcie emocjonalne pobudza wydzielanie sebum.

Duża ilość występujących zaskórników zamkniętych może być objawem trądziku zaskórnikowego, będącego odmianą trądziku młodzieńczego. Coraz częściej dotyka on również kobiet i mężczyzn w dojrzałym wieku. W zwalczeniu problemu pomoże prawidłowa pielęgnacja skóry, jednak zdarzają się sytuacje, gdy zmiany utrzymują się przez wiele lat, a samo pozbycie się zaskórników jest niezwykle trudne. Dzieje się tak na skutek niewłaściwych sposobów pielęgnacji, takich tak zbyt mocne preparaty, zbyt częste wykonywanie peelingów mechanicznych czy wyciskanie zmian. Warto pamiętać, że domowe sposoby ręcznego oczyszczania skóry doprowadzają do rozprzestrzeniania się na niej bakterii i co za tym idzie – pojawienia się jeszcze większej ilości zmian.

Zaskórniki zamknięte nie zaliczają się do zmian powierzchniowych, dlatego są bardzo trudne w usunięciu. Przede wszystkim należy skupić się na dokładnym, ale też delikatnym złuszczaniu naskórka, zmniejszeniu produkcji łoju, a także zlikwidowania nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Problemy te można rozwiązać prawidłową pielęgnacją skóry, która pełni bardzo ważną rolę zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu zaskórników.

Szczegółowe informacje na temat prawidłowej pielęgnacji skóry znajdują się w artykule: Jak dbać o cerę, czyli pielęgnacja twarzy w pigułce

Na szczególną uwagę zasługuje dokładne oczyszczanie skóry twarzy, dzięki któremu z jej powierzchni zostaje usunięty brud, nadmiar sebum, martwy naskórek, kurz, kolorowe kosmetyki czy inne zanieczyszczenia środowiskowe gromadzące się na skórze przez cały dzień. Raz w tygodniu warto użyć peeling drobnoziarnisty, enzymatyczny lub chemiczny, a następnie maseczkę oczyszczającą. Do codziennej pielęgnacji zalecane są kremy regulujące wydzielanie sebum i wpływające na zwężenie oraz oczyszczenie porów. Na zaskórniki zamknięte bardzo dobrze działają regularnie wykonywane zabiegi mikrodermabrazji lub peeling kawitacyjny.

Natomiast zaskórniki otwarte przybierają formę najczęściej czarnych kropek na skórze. Powstają przez zastój łoju i nadkażenia bakteryjne. Nie tylko barwa zaskórników otwartych jest charakterystyczna, ale także wydobywanie się z nich nagromadzonej masy. Wągry pozostawione same sobie mogą przekształcić się w grudkowo-krostkowe wykwity lub torbiele ropne.

wagry

Jak pozbyć się zaskórników?

Skóra, na której znajdują się zaskórniki wymaga odpowiedniej pielęgnacji opartej przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu skóry. Zatem, jak pozbyć się wągrów?

W składzie tych preparatów powinny się znajdować:

 • zielona glinka,
 • tlenek cynku,
 • minerały z morza martwego,
 • siarka,
 • kwas salicylowy.

W codziennej pielęgnacji należy bezwzględnie unikać kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol. Działa on wysuszająco na skórę, przez co produkowana jest większa ilość sebum, zapychającego pory i zaostrzającego problem. Do demakijażu zalecane są delikatne płyny micelarne lub żele bądź pianki o działaniu antybakteryjnym, które odpowiadają za oczyszczanie twarzy. Konieczne jest użycie toniku, by przywrócić odpowiednie pH skóry i nie dopuścić do jej przesuszenia.

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego kremu, ponieważ przesuszona skóra produkuje więcej sebum, co z kolei doprowadza do zapychania się porów. Zbyt tłuste i ciężkie kremy również nie są wskazane dla problematycznej cery. Najbardziej zalecane są lekkie emulsje o właściwościach nawilżających.

Domowe sposoby pielęgnacji skóry z zaskórnikami opierają się na kosmetykach przeznaczonych do cery zanieczyszczonej, które w swoim składzie zawierają substancje łagodzące, nawilżające oraz antybakteryjne. Doskonałym rozwiązaniem są tu kremy złuszczające, które usprawniają procesy rogowacenia naskórka oraz zapobiegają zatykaniu się porów, co z kolei pomaga usunąć zaskórniki. Można je stosować na noc, przy czym trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry w ciągu dnia i używaniu kremów z filtrem, by uniknąć pojawienia się przebarwień. Warto sięgnąć też po maseczki na bazie glinek, które działają ściągająco na skórę, pomagając w jej wygładzeniu.

W gabinetach dermatologicznych przeprowadzane są zabiegi złuszczające przy pomocy kwasów oraz mikrodermabrazja, które pomagają usunąć zaskórniki. Są to mocniejsze ingerencje w naskórek dlatego powinny być one przeprowadzane pod okiem specjalistów, którzy dostosują ich moc do rodzaju i stanu skóry.

Natomiast w gabinetach kosmetycznych w ramach walki z zaskórnikami wykonywane jest kontrolowane oczyszczanie manualne. Po dokładnym demakijażu nakładany jest preparat rozpulchniający, a następnie skóra poddawana jest działaniu pary. Ułatwia to usuwanie wągrów. Po skończonym zabiegu nakładana jest maseczka ściągająca. Co większe zmiany mogą zostać potraktowane prądami Darsonvala, które mają działanie dezynfekujące, dzięki czemu ryzyko ich odbudowy i rozprzestrzenienia się jest znacznie mniejsze. W tym przypadku bardzo ważne jest wybranie zaufanego gabinetu kosmetycznego, ponieważ w przypadku oczyszczania manualnego konieczne jest zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny, by nie doszło do rozprzestrzenienia się bakterii, poparzenia parą wodną czy uszkodzenia naskórka w wyniku niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu.

Innym popularnym w gabinetach kosmetycznych zabiegiem oczyszczania skóry z zaskórników jest peeling kawitacyjny. Polega on na oczyszczeniu porów przy pomocy ultradźwięków. Ponadto często wykonywana jest mikrodermabrazja, jonoforeza czy usuwanie zaskórników laserem.

Należy pamiętać, że codzienna profilaktyka powinna opierać się na dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy oraz używaniu kremów nawilżających. Przesuszona cera będzie produkowała większe ilości sebum, przez co zaskórników będzie pojawiało się coraz więcej. W nocy skóra się regeneruje, dlatego też nie wolno zapominać o dokładnym demakijażu.

zaskorniki-zamkniete

Dlaczego zaskórniki powstają?

Zaskórniki powstają nie tylko na skutek nadprodukcji łoju, ale często bywają też efektem niewłaściwej pielęgnacji lub jej braku. O ich wystąpieniu mogą zdecydować mocne, zapychające podkłady używane na co dzień, nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji lub brak wieczornego demakijażu. Wszystkie te błędy sprzyjają zapychaniu się porów oraz występowaniu wykwitów skórnych typu zaskórnikowego.

Wągry występują najczęściej w miejscach, w których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, czyli na nosie, brodzie i czole. Zdarza się, że z zaskórników zamkniętych powstają większe zmiany – nierzadko spuchnięte i bolące, wszystko dlatego, że bywają one nadkażone bakteryjnie. Natomiast zaskórniki otwarte swoją charakterystyczną, ciemną barwę zawdzięczają procesom utleniania się mieszanki skóry, sebum i łoju.

Zaskórniki najczęściej występują na skórze tłustej i trądzikowej, jednak nie jest to regułą. Wągry na nosie, czole i policzkach pojawiają się nawet na cerze suchej.

Po każdym zabiegu, mającym na celu pozbycie się wągrów, skóra może być zaczerwieniona lub nawet podrażniona. Wymaga wówczas specjalnego traktowania łagodnymi środkami, które nie zaostrzą jej stanu. Konieczne jest też zapewnienie skórze odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, a także unikanie zbyt ciężkiego makijażu oraz wykonywanie dokładnego demakijażu przed snem.

tradzik-zaskornikowy

Przebieg trądziku zaskórnikowego

Trądzik zaskórnikowy jest lżejszą odmianą trądziku pospolitego. Pojawia się na skórze pod postacią zaskórników zamkniętych i otwartych w towarzystwie zwiększonego łojotoku. Zmiany te występują zazwyczaj w środkowej części twarzy, również na czole. Zdecydowanie rzadziej obejmują plecy czy klatkę piersiową.

Powstawanie trądziku zaskórnikowego ma podobne przyczyny jak trądziku pospolitego, ponieważ odpowiada za niego nadmierna produkcja łoju, rogowacenie warstwy skóry i zmiany hormonalne. Wszystko to wpływa na zablokowanie ujścia gruczołów łojowych, przez co powstają zaskórniki.

Trądzik zaskórnikowy najczęściej powstaje u nastolatków w okresie dojrzewania i z reguły znika sam, o ile skóra jest w odpowiedni sposób pielęgnowana. Natomiast jeżeli zmiany zostaną całkowicie zignorowane, trądzik może utrzymywać się przez wiele lat. W skrajnych przypadkach trądzik zaskórnikowy ewoluuje w ropne zmiany. Wewnątrz nich dochodzi do namnażania się bakterii, które z kolei doprowadzają do powstawania grudek, stanów zapalnych i torbieli.

Zasady pielęgnacji skóry zaskórnikowej:

 • przygotowanie – przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk, by nie rozsiewać bakterii;
 • oczyszczanie – na zmniejszenie ryzyka powstawania zaskórników wpływa codzienne, dokładne oczyszczanie skóry z nagromadzonych zanieczyszczeń, resztek łoju, makijażu i z martwego naskórka;
 • pielęgnacja – niezwykle ważne jest używanie odpowiednich preparatów, przeznaczonych do cery trądzikowej, działają one bakteriobójczo i regulują wydzielanie sebum;
 • osuszanie – skóra twarzy powinna być osuszana przy pomocy papierowego ręcznika, ponieważ w ten sposób unikniemy podrażnień i rozsiewania bakterii, znajdujących się na ręcznikach wielorazowego użytku;
 • tonizowanie – po każdym oczyszczaniu cery konieczne jest użycie toniku przeznaczonego do skóry problematycznej. W jego składzie nie powinien znajdować się alkohol, który działa wysuszająco. Użycie toniku pozwala nawilżyć skórę i przywrócić jej odpowiednie pH, które zostało naruszone podczas demakijażu. Dopiero po wykonaniu tego kroku pielęgnacyjnego należy nałożyć na skórę twarzy odpowiedni krem dostosowany do potrzeb cery;
 • peeling – cera z zaskórnikami powinna być regularnie peelingowana, by usunąć z niej naskórek i ustabilizować jego złuszczanie. W przypadku zmian trądzikowych, zaleca się używanie peelingu enzymatycznego, który nie stwarza ryzyka rozsiewania bakterii po skórze i co za tym idzie – nie przyczynia się do zwiększenia ilości zmian. Więcej na temat działania peelingu enzymatycznego przeczytasz w artykule: Niedocenione działanie peelingu enzymatycznego;
 • maseczki do twarzy – regularne stosowanie maseczek do twarzy wpłynie na kondycję skóry. Używanie preparatów o działaniu nawilżającym, dotleniającym, oczyszczającym czy ściągającym, zmniejszy widoczność zaskórników poprzez ogólną poprawę wyglądu cery;
 • parówki – raz w tygodniu warto przygotować sobie parówkę na bazie skrzypu lub szałwii, ponieważ mają one właściwości przeciwzapalne, ponadto rozszerzając zatkane ujścia gruczołów, może przyczynić się ona do ich szybszego i skuteczniejszego oczyszczenia;
 • nie wyciskaj – samodzielne, a co za tym idzie – nieumiejętne, domowe przeprowadzanie oczyszczania manualnego, negatywnie wpływa na kondycję skóry. Najczęściej kończy się ono wystąpieniem podrażnień, a niekiedy pojawiają się blizny i przebarwienia. Bardzo często dochodzi też do rozprzestrzenienia bakterii po całej powierzchni skóry, co z kolei wpływa na pojawienie się większej ilości zmian;
 • makijaż – codzienny makijaż może wpłynąć na zapychanie się porów skóry, dlatego należy zrezygnować z używania ciężkich podkładów, negatywnie wpływających na stan cery na rzecz kosmetyków do makijażu o działaniu antybakteryjnym;
 • dieta – nie bez znaczenia jest tu również odpowiednia dieta, która powinna być bogata w witaminę A i B. Nasilenie łojotoku może następować po zjedzeniu konkretnych potraw, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swojej skóry i indywidualne eliminowanie poszczególnych produktów;
 • stres – długotrwałe narażenie na sytuacje stresowe przyczynia się do zaburzenia gospodarki hormonalnej, co z kolei niekorzystnie wpływa na stan cery;
 • sen – zarywanie nocy i zbyt mała ilość snu negatywnie wpływa na skórę twarzy, jest ona bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych i nie ma szans na odpowiednią regenerację podczas snu.

Podsumowanie

Zaskórniki w mniejszym lub większym stopniu ma niemal każdy człowiek. Pomimo tego, że nie da się ich na stałe usunąć, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji skóry, która pomoże utrzymać je w ryzach i zmniejszyć widoczność.