Jak skutecznie pozbyć się rozstępów? - Kompleksowy poradnik

star_rateOcena artykułu 0

rozstepy-na-udach

Rozstępy, obok cellulitu, są często pojawiającą się na kobiecej skórze przypadłością. Najczęściej występują w towarzystwie szybkiej utraty kilogramów, nagłego przybrania na wadze lub błyskawicznego wzrostu w okresie dojrzewania. Bardzo często rozstępy towarzyszą kobietom w ciąży. Obecnie szacuje się, że zmiany te zdobią skórę nawet 90% pań.

Za powstawanie rozstępów odpowiadają również geny. Kobiety, których matki mają na skórze tego typu zmiany są bardziej narażone na ich pojawienie się w przyszłości. Można im jednak zapobiegać – bardzo ważne jest regularne nawilżanie, wygładzanie i odżywianie skóry.

Największym problemem rozstępów jest fakt, że większość ludzi zauważa je zbyt późno. Jedyną oznaką nadchodzących zmian jest delikatne swędzenie i pieczenie skóry w miejscu uszkodzenia włókien kolagenowych. 

Na powstanie zmian bardziej narażone są kobiety o jasnej karnacji, ponieważ ich skóra jest znacznie delikatniejsza.

rozstepy-na-boku

Dlaczego rozstępy powstają?

Rozstępy są swego rodzaju bliznami, które powstają w warstwie skóry właściwej. Wywołuje je nieprawidłowe działanie białek, odpowiadających za jędrność, elastyczność i sprężystość skóry, czyli kolagenu i elastyny. Włókna kolagenowe stają się kruche i ulegają rozerwaniu, wskutek czego na skórze pojawiają się rozstępy.

Za pojawianie się zmian w dużej mierze odpowiadają zaburzenia hormonalne i genetyka. Natomiast nagłe wahania wagi uszkadzają skórę w sposób mechaniczny, również skutkując pojawieniem się rozstępów na skórze.

Zmiany mogą pojawić się u każdego człowieka. Jednak bardziej narażone są kobiety. Rozstępy najczęściej występują w czasie trwania ciąży na skutek zmiany masy ciała oraz wydzielanych przez nadnercza, estrogenu i kortyzolu. Nie bez znaczenia jest źle zbilansowana dieta odchudzająca, uboga w krzem i cynk.

W przypadku mężczyzn, rozstępy pojawiają się najczęściej w czasie szybkiego wzrostu lub u sportowców, zwiększających swoją masę mięśniową. Są to poprzeczne zmiany ulokowane zazwyczaj na plecach.

Rozstępy nie wpływają na kondycję zdrowia człowieka. Stanowią jedynie defekt natury estetycznej. W niektórych przypadkach poważny, wywołujący kompleksy.

Pojawienie się rozstępów rozpoczyna faza zapalna, podczas której zmiany mają ciemnoczerwony, a następnie siny kolor. Może ona trwać nawet pół roku. Dochodzi wówczas do zniekształcenia włókien kolagenowych, a także obrzęku skóry właściwej. W kolejnej fazie, zanikowej, rozstępy bledną. Zyskują białą barwę, a także pomarszczoną i wklęsłą strukturę. Poziom kolagenu i elastyny spada, a zmiany przyjmują ostateczną formę.

Rozstępy można wyleczyć lub ograniczyć ich rozwój tylko w czasie trwania pierwszej fazy.

co-na-rozstepy

Jak pozbyć się rozstępów?

Pytanie o pozbycie się rozstępów pada bardzo często. Sęk w tym, że jest to niezwykle trudne do wykonania, szczególnie, gdy zmiany są już utrwalone. Zatem jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu jest zapobieganie mu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, by uniknąć dużych wahań wagi, ale także regularne nawilżanie skóry. Przede wszystkim w czasie ciąży oraz w okresie dojrzewania.

Skóra, która jest odpowiednio nawilżona, staje się jędrna i elastyczna, co chroni ją przed powstawaniem rozstępów. Nie bez znaczenia jest również regularna aktywność fizyczna i masaże, które jednocześnie wpłyną na redukcję cellulitu.

Warto pamiętać, że szanse na usunięcie rozstępów są niewielkie. Tylko bardzo wczesna ich postać reaguje na leczenie. Na tej niewiedzy społeczeństwa cierpi wiele naprawdę dobrych kosmetyków, które zadziałają tylko na różowe zmiany. Białe mogą zostać usunięte tylko za pomocą lasera w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegi trzeba powtórzyć nawet sześciokrotnie. Mimo to nie ma gwarancji, że rozstępy całkowicie znikną.

W zapobieganiu rozstępom nie bez znaczenia jest dieta, którą warto rozszerzyć o:

 • kasze,
 • pełne ziarna zbóż,
 • jajka,
 • kiełki,
 • orzechy,
 • ryby,
 • nasiona,
 • ciemne pieczywo,
 • owoce morza,
 • warzywa,
 • owoce.


Aby cieszyć się piękną i jędrną skórą warto odstawić alkohol, słodycze, gazowane napoje, przetworzoną żywność, a także tłuste i smażone potrawy. Niezwykle ważne jest także nawadnianie organizmu.

rozstepy-w-ciazy

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Kształt brzucha w czasie ciąży w dużej mierze zależy od naszego trybu życia. Kobiety, które są wysportowane, a co za tym idzie, mają silne mięśnie brzucha, będą miały niewielkie i okrągłe brzuszki. Przekłada się to na mniejsze ryzyko pojawienia się rozstępów. Dbanie o kondycję skóry jest ważne, ponieważ jej stan w czasie ciąży w dużej mierze wpłynie na tempo jej powrotu do stanu sprzed zajścia w ciążę.

Rozstępy powstają na skutek gwałtownego rozciągania się skóry, na co narażone są szczególnie kobiety w ciąży. Kora nadnerczy wytwarza dużą ilość kortyzolu, który osłabia włókna kolagenowe, również nowo powstałe, przez co stają się one mniej odporne na rozciąganie. Sprawia to, że rosnący w czasie ciąży brzuch rozciąga skórę, która rozchodzi się na skutek pękania włókien kolagenowych. Właśnie wtedy pojawiają się czerwone paski, będące rozstępami w pierwszej fazie.

Wielkość zmian może być różna. Najczęściej osiągają maksymalnie trzy centymetry długości i około pięciu milimetrów szerokości. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rozstępy tworzą długie linie biegnące przez cały brzuch i osiągają szerokość nawet jednego centymetra.

Rozstępy w ciąży nie pojawiają się u każdej kobiety. Według dostępnych badań, problem ten może dotyczyć około 90% pań spodziewających się dziecka. Na to czy zmiany wystąpią, wpływ mają:

 • geny,
 • duży przyrost wagi,
 • wiek.


Wbrew pozorom, młode mamy są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie rozstępów, ponieważ ich skóra jest mniej elastyczna. 

Zmiany zaczynają pojawiać się na skórze na przełomie drugiego i trzeciego trymestru, kiedy brzuch coraz szybciej rośnie. Dużo jednak zależy od kwestii indywidualnych – jeżeli kobieta dużo przytyła już na początku ciąży lub spodziewa się bliźniaków, pierwsze rozstępy mogą pojawić się znacznie szybciej.

Kosmetyki na rozstępy warto zacząć stosować już od początku ciąży. Takie rozwiązanie jest zalecane przez dermatologów, ponieważ dobrze przygotuje skórę na rozciąganie i uelastyczni ją. Warto jednak czytać informacje zawarte na opakowaniach – część dostępnych preparatów można stosować dopiero od trzeciego miesiąca ciąży. Nie znaczy to, że są one szkodliwe – to tylko środki ostrożności, stosowane przez producentów, wynikające z braku dostępnych badań przeprowadzanych na kobietach używających preparatu na początku ciąży. Warto wtedy sięgnąć po kosmetyk dozwolony już od pierwszego trymestru.

Kobiety w ciąży często zadają sobie pytanie czy dany preparat jest dla nich odpowiedni i nie zaszkodzi dziecku. W przypadku kremów na rozstępy nie ma takiej obawy, ponieważ żaden ze składników nie przenika do krwiobiegu. Istotne zaczynają być inne kwestie. Wiele kobiet sięgających po swój ulubiony kosmetyk, będąc w ciąży odkrywa, że nie jest już w stanie znieść jego zapachu lub nagle jego skład zaczął mieć działanie drażniące na skórę. Dlatego w czasie ciąży tak ważne jest korzystanie z próbek i testerów, by zawczasu określić, czy preparat nie uczula i czy jego zapach jest dla nas akceptowalny.

Należy pamiętać, że sam sposób nakładania kosmetyków również jest istotny. W skórę brzucha preparat powinien być delikatnie wmasowany, natomiast w biodra, uda i pośladki – zdecydowanie mocniej. Najlepiej, by skóra nieznacznie się zaczerwieniła, wówczas składniki odżywcze łatwiej przenikną do naskórka. Zalecane jest też wykonanie przynajmniej raz w tygodniu peelingu, który usunie martwy naskórek i wpłynie na lepszą wchłanialność kosmetyków.

Podczas codziennej pielęgnacji nie należy zapominać o piersiach – one również powiększają się w czasie ciąży, na skutek czego powstają na nich rozstępy. W czasie nakładania kremu trzeba pamiętać jedynie o omijaniu brodawek sutkowych, ponieważ ich stymulacja może doprowadzić do wcześniejszego porodu.

Rozstępy w ciąży pojawiają się nie tylko na piersiach i brzuchu. W przypadku nagłego wzrostu wagi ciała, mogą wystąpić również na udach i pośladkach. Wówczas wiele kobiet zamiast racjonalnej, zdrowej diety, wybiera zasadę stosowaną przez nasze mamy i babcie, czyli jedzenie za dwoje. Oczywiście będąc w ciąży nie wolno się głodzić, jednak brak umiaru w jedzeniu przez cały ten czas, przekłada się zazwyczaj na dużą nadwagę po narodzinach dziecka. Według specjalistów, najzdrowiej jest, gdy kobieta przybierze na wadze nie więcej niż 16 kg. Nie jest to jednak wyznacznik. Bardzo dużo zależy od kwestii indywidualnych.

Rozstępy u mężczyzn

Rozstępy u mężczyzn pojawiają się zazwyczaj na plecach w okresie dojrzewania. Szybki wzrost, charakterystyczny dla młodych chłopców sprawia, że organizm nie nadąża z produkowaniem nowych komórek. Powstają zatem ubytki, będące rozstępami. Osiągają one nawet kilkanaście centymetrów długości. Dlaczego zmiany pojawiają się akurat na plecach? Ponieważ jest to część ciała, która rośnie najszybciej.

Trzeba pamiętać, że podobnie jak u kobiet – rozstępy są stałymi zmianami, których nie sposób zlikwidować, gdy osiągną już ostatnią fazę. Aby zapobiec powstawaniu rozstępów należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, ale także wprowadzić do codziennego jadłospisu dietę bogatą w witaminy A i E oraz krzem i cynk.

Jeżeli rozstępy na plecach znajdują się w pierwszej fazie, konieczne jest stosowanie dedykowanych kosmetyków, dzięki którym skóra staje się gładsza i zyskuje jednolity kolor. Bardzo trudno jest znaleźć preparaty na rozstępy dla mężczyzn, dlatego w drogerii warto udać się na dział kobiecy. Są to uniwersalne produkty, w których płeć nie ma wpływu na ich skuteczność.

Stosowanie kosmetyków na rozstępy wzmocni skórę, zmniejszy powstałe już zmiany oraz zapobiegnie pojawianiu się nowych. W przypadku, gdy rozstępy zmieniły już kolor na biały, konieczne będą profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przeprowadzane w gabinecie kosmetycznym.

rozstepy

Czy na rozstępy pomagają ćwiczenia?

Same ćwiczenia nie są w stanie zlikwidować rozstępów. W tym przypadku sytuacja jest łudząco podobna do walki z cellulitem – tylko działanie na wielu płaszczyznach jednocześnie, pomoże uzyskać efekty.

Regularne ćwiczenia przyczyniają się do zmniejszenia widoczności rozstępów na udach, brzuchu i pośladkach. Skóra staje się gładsza i jędrniejsza, a zmiany są mniej widoczne. Połączenie ćwiczeń ze zbilansowaną, zdrową dietą wpływa na znaczną poprawę kondycji skóry.

Ćwiczenia nie pomogą w odbudowie uszkodzonego fragmentu skóry, ale przyczynią się do jej uelastycznienia i ujędrnienia, dzięki czemu rozstępy staną się mniej widoczne. Dlaczego? Wysiłek fizyczny wpływa na lepsze krążenie, co z kolei pobudza komórki do produkcji kolagenu. Odpowiada on za napięcie skóry, również za wygląd rozstępów. Kiedy zmiany są jeszcze w pierwszym etapie, zwiększona produkcja kolagenu może częściowo odbudować zniszczoną tkankę.

Ćwiczenia mogą przyczynić się również do spłycenia starych zmian, które już od dłuższego czasu są białe. Jednak, aby dały one efekty, konieczny jest wysiłek fizyczny przynajmniej trzy razy w tygodniu. Idealnym dopełnieniem ćwiczeń jest trening aerobowy, wykonywany w pozostałe dni tygodnia.

Podsumowanie

Rozstępy są bardzo popularnym problemem, który dotyka głównie kobiety. Usunięcie powstałych zmian jest niemal niemożliwe, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, regularny wysiłek fizyczny oraz zdrowa, zbilansowana dieta, znacznie zmniejszą prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów.