Cienie i worki pod oczami - skąd się biorą i jak je zmniejszyć?

star_rateOcena artykułu 0

worki-pod-oczami

Worki pod oczami oraz zasinienia mogą być objawem choroby lub różnych nieprawidłowości w organizmie, jednak nie zawsze tak jest. U niektórych osób worki i cienie pod oczami występują cały czas jako cecha odziedziczona i nasilają się po nieprzespanych nocach. Sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną i z pewnością nie dodają urody. Warto zatem wiedzieć, co wpływa na ich powstawanie i poznać sposoby, które pozwolą odrobinę zmniejszyć ten problem.

Workami określa się widoczną opuchliznę występującą pod oczami, która jest spowodowana zastojem limfy. O sińcach i cieniach mówimy natomiast wtedy, gdy skóra przybiera ciemną, nieraz brązowawą barwę. Najczęściej jest ona spowodowana nierówną pigmentacją, słabymi naczyniami krwionośnymi lub cienką skórą, przez którą widoczne są naczynka. Takie zmiany najczęściej kojarzą się z permanentnym zmęczeniem, nieprzespanymi nocami i niezdrowym stylem życia, jednak ten problem może być spowodowany również innymi czynnikami.

Sińce i worki pod oczami: przyczyny

Do najczęstszych powodów występowania pod oczami opuchlizny i nieestetycznych cieni można zaliczyć:

  • zatrzymywanie wody w organizmie - takie zjawisko może być związane z siedzącym trybem życia, niedostateczną ilością ruchu, zmianami hormonalnymi, a także nadmiarem soli w diecie;

  • stres - ciągłe zdenerwowanie spowodowane np. nadmiarem obowiązków w życiu codziennym jest dużym obciążeniem dla organizmu, może także prowadzić do problemów ze snem, co znacznie wpływa na powstawanie worków i cieni pod oczami;

  • procesy starzenia się organizmu - z wiekiem osłabia się napięcie mięśnia okrężnego oka, co powoduje rozluźnienie tkanek. Wtedy skóra traci jędrność, pojawiają się zmarszczki wokół oczu, często również nieestetyczne worki;

  • zła dieta - opuchlizna i sińce pod oczami mogą się pojawić u osób, które mają niedobory żelaza i witaminy K oraz nie dbają o prawidłowe nawodnienie organizmu. Częste spożywanie alkoholu i regularne palenie papierosów także może przyczyniać się do zwiększania tego problemu;

  • częste opalanie - intensywne opalanie, zwłaszcza bez stosowania filtrów przeciwsłonecznych, jest szkodliwe dla skóry. Przyspiesza procesy starzenia, co może prowadzić do powstawania worków pod oczami. W przypadku ekspozycji na słońce zawsze należy używać kosmetyków z odpowiednimi filtrami. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Bezpieczne opalanie - poznaj 14 zasad, których musisz przestrzegać;

  • uwarunkowania genetyczne - tak naprawdę w wielu przypadkach worki i cienie pod oczami są związane z czynnikami genetycznymi i anatomicznymi. U osób z głęboko osadzonymi oczami zasinienia są zdecydowanie bardziej widoczne.


Zasinienia oraz worki pod oczami zazwyczaj nie są powodem do niepokoju i w większości przypadków nie wiążą się z niczym groźnym, jednak u niektórych osób mogą być objawem choroby. Towarzyszą między innymi schorzeniom układu krążenia, układu oddechowego, nerek i tarczycy, a także mogą być związane z cukrzycą. Występują też u osób, które przyjmują leki rozszerzające naczynia krwionośne. Mogą być również objawem różnych alergii, w tym uczulenia na konkretny kosmetyk, np. krem do oczu. Ponadto problem ten dotyczy często osób, które żyją w regionach o złej jakości powietrza. Smog może znacznie przyczyniać się do ogólnego pogorszenia wyglądu skóry, również tej wokół oczu.

worki-pod-oczami-przyczyny

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Całkowite usunięcie cieni lub worków pod oczami jest trudne, jednak profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej umożliwiają ich znaczne zniwelowanie. Do najpopularniejszych metod zalicza się:

  • drenaż limfatyczny - specjalny masaż okolic oczu zmniejszający obrzęki poprzez poprawienie przepływu limfy;

  • mezoterapię - zabieg polegający na aplikacji pod skórę substancji o działaniu rozjaśniającym, ujędrniającym i pobudzającym krążenie. W tej metodzie często stosuje się kwas hialuronowy, witaminę C lub naturalne wyciągi z roślin;

  • blefaroplastykę - jest to dość inwazyjny zabieg. polegający na operacyjnym usunięciu warstwy tłuszczu oraz nadmiaru skóry pod oczami. Zapewnia on trwały efekt, jednak jak znaczna część zabiegów chirurgicznych, może się wiązać z ryzykiem pojawienia się komplikacji.


Nie każdy jednak może i chce decydować się na wyżej wymienione metody. Czy da się zatem zlikwidować worki pod oczami za pomocą domowych sposobów? Całkowite pozbycie się ich nie jest niestety możliwe, ale regularne wykonywanie pewnych czynności zdecydowanie może pomóc je zmniejszyć i sprawić, że staną się mniej widoczne. Wśród domowych metod dobrze sprawdzają się zimne okłady, np. ze schłodzonych plastrów ogórka, zimnej łyżki lub kostek lodu owiniętych w bawełnianą ściereczkę. Można również kupić specjalne żelowe maseczki. Kolejnym sposobem jest przygotowanie kompresu za pomocą woreczków z herbatą. Należy je namoczyć w letniej wodzie, a następnie przyłożyć na opuchnięte okolice oczu i trzymać od kilkunastu minut do nawet pół godziny. Kofeina zawarta w herbacie ma działanie obkurczające naczynia krwionośne, co pomoże zredukować obrzęk. U niektórych osób dobrze sprawdzają się również okłady z plastrów ziemniaka, ze względu na zawarty w nich potas, który podobnie jak kofeina, pomaga w łagodzeniu obrzęków.

sposoby-na-worki-pod-oczami

Podczas walki z opuchlizną w okolicach oczu nie można zapominać o odpowiednich kosmetykach. Szczególnie pomocne będą kremy na worki pod oczami zawierające wyciąg z bławatka, szałwii, pietruszki, świetlika, a także witaminy C i K. W przypadku problemów z zasinieniami i opuchlizną dobrze sprawdzają się żele i kremy pod oczy o lekkiej konsystencji, które nie obciążają cienkiej i delikatnej skóry. Podczas aplikacji tego kosmetyku warto wykonać także specjalny masaż. Krem na worki pod oczami należy delikatnie rozprowadzić za pomocą opuszków palców, a następnie lekko uciskać górną i dolną powiekę. Kolejnym krokiem może być delikatny masaż od wewnętrznych do zewnętrznych kącików oczu.

Poza działaniem miejscowym i stosowaniem odpowiednich kosmetyków warto również zadbać o właściwą ilość snu w dobrych warunkach. Wieczorem zaleca się dokładne wywietrzenie sypialni oraz wypicie szklanki wody przed snem. Pomocne może być także zastosowanie wyższej poduszki, ponieważ uniesienie głowy zapewnia lepszą cyrkulację płynów. Warto dbać również o zdrowy styl życia i nie zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu, aktywności fizycznej, a także zbilansowanej diecie bogatej w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

cienie-pod-oczami

Worki i cienie pod oczami - jak je zatuszować?

Makijaż jest bardzo pomocny w przypadku tych problemów. Za pomocą dobrych kosmetyków kolorowych i odpowiedniej techniki można niemal całkowicie zmniejszyć widoczność nieestetycznych sińców i opuchlizny. Ważne, aby stosować korektor pod oczy specjalnie przeznaczony do tych okolic, aby nie obciążyć delikatnej skóry. Kosmetyk ten powinien mieć dość mocne krycie i barwę żółtą, beżową lub morelową - w zależności od karnacji. Ważne, aby był odrobinę jaśniejszy od cery. Dobrze, jeśli ma również właściwości rozświetlające, ponieważ dzięki temu będzie odbijał światło, co optycznie jeszcze bardziej zmniejszy widoczność cieni i obrzęków.

W przypadku worków pod oczami taki kosmetyk należy nałożyć na granicy opuchlizny i reszty skóry, a następnie dokładnie rozetrzeć. Jasny korektor nałożony w tym miejscu optycznie zniweluje cień powstały pod opuchlizną. Nie należy go nakładać na cały obszar obrzęku, ponieważ w ten sposób można go jeszcze bardziej uwydatnić i uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Co innego, gdy cienie pod oczami stanowią większy problem, niż opuchlizna. W takim przypadku zaleca się nałożenie korektora bezpośrednio na zasinienia. Po zatuszowaniu problematycznych miejsc korektorem warto je przypudrować. Pomoże to utrwalić makijaż i zapobiec zbieraniu się wcześniej nałożonego korektora w zmarszczkach mimicznych. W tym celu najlepiej użyć pudru rozświetlającego. W okolice oczu nie należy stosować kosmetyków matujących, ponieważ mają one działanie wysuszające i mogą doprowadzić do powstawania zmarszczek. Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu: 11 skutecznych sposobów na zmarszczki pod oczami.

Przykrycie cieni i worków pod oczami za pomocą kosmetyków oczywiście nie zlikwiduje problemu, jednak pomoże go zatuszować, co w przypadku mocniejszego makijażu oka jest wręcz niezbędne. Dzięki temu twarz wygląda zdrowo, świeżo i promiennie.

cienie-i-worki-pod-oczami

Podsumowanie

Cienie i worki pod oczami to zmora wielu osób. Ich przyczyną może być zatrzymywanie wody w organizmie, stres, częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne, procesy starzenia się organizmu, niezdrowy tryb życia, a nawet niektóre choroby. Często jednak ten defekt nie stanowi powodów do niepokoju, gdyż u wielu osób jest po prostu związany z uwarunkowaniami genetycznymi. Całkowite pozbycie się tego problemu jest trudne i możliwe do przeprowadzenia głównie poprzez metody chirurgiczne i profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Istnieją jednak także domowe sposoby, dzięki którym można odrobinę zmniejszyć zasinienia i opuchliznę w okolicach oczu. Pomocne są także kosmetyki kolorowe, a dzięki opanowaniu odpowiedniej techniki makijażu można znacznie zmniejszyć widoczność tego defektu. Sińce i worki pod oczami, o ile nie są objawem choroby, nie powinny być zatem dużym zmartwieniem, gdyż stosowanie powyższych rad pozwoli znacznie zmniejszyć ich widoczność i odzyskać zdrowy promienny wygląd.