Blizny po trądziku – jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?

star_rateOcena artykułu 0

blizny po tradziku

Blizny po trądziku są zmorą wielu osób, które okres dojrzewania mają już za sobą. Sam trądzik uważany jest za chorobę skóry, która coraz częściej dotyczy nie tylko młodych ludzi, ale także osób dorosłych. Pozbycie się przebarwień czy blizn potrądzikowych jest żmudne i długotrwałe, niekiedy niemożliwe. Warto jednak walczyć o piękny wygląd skóry, chociażby spłycając pozostałe po zmianach trądzikowych blizny.

Blizny po trądziku są defektem kosmetycznym, który wpływa niekorzystnie na wygląd skóry. Pojawiają się one po nieleczonym lub nieprawidłowo leczonym trądziku, mogą mieć również związek z niewłaściwą higieną oraz głębokim umiejscowieniem zmian.

Blizny potrądzikowe są następstwem stanów zapalnych i zmian ropnych, które prowadzą do nieprawidłowego gojenia się skóry. Ten rodzaj blizn to najczęściej tak zwane blizny zanikowe, które przybierają postać niewielkich, kraterowatych wgłębień. Zdarzyć się może, że bliznom po trądziku towarzyszą również przebarwienia.

Blizny po trądziku, przez formę, jaką przyjmują, bardzo trudno ukryć pod makijażem, przez co przyczyniają się do obniżenia samooceny i stają się źródłem kompleksów. Blizny zniekształcają skórę, co niejednokrotnie wygląda nienaturalnie i nieestetycznie, ponadto staje się ona sztywna, dlatego też wiele osób dąży do tego, aby pozbyć się blizn.

Na czym polega proces powstawania blizn? Jeżeli cera trądzikowa goi się w zaburzony sposób lub z jakiegoś powodu proces ten zostaje wydłużony, wówczas powstają blizny. Nie bez znaczenia w tym przypadku są również predyspozycje genetyczne do tworzenia się blizn. Jeżeli na skórze powstają ropnie, które są stale dotykane, rozdrapywane czy wyciskane, wówczas infekcja zostaje zaostrzona, co z kolei sprawia, że skóra goi się bardzo powoli i w sposób nieprawidłowy, powodując blizny.

Przyczyny powstawania blizn po trądziku wiążą się przede wszystkim z komórkami i bakteriami, które nie zostały wyeliminowane w czasie trwania leczenia trądziku. Wówczas gojenie się skóry zostaje zaburzone, przez co powstaje tkanka o nieprawidłowej budowie.

blizny potradzikowe

Dlaczego powstają blizny po trądziku?

W dzisiejszych czasach trądzik jest przypadłością, która może wystąpić w każdym wieku. Nieprawidłowe leczenie trądziku, jego brak czy niewłaściwa higiena, mogą prowadzić do pojawienia się nieestetycznych blizn potrądzikowych, które powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej fragmentu tkanką łączną włóknistą.

Blizny po trądziku przybierają postać wgłębień o nieregularnej wielkości, kształcie i głębokości. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem, kiedy w skórze ubywa kolagenu, mogą stać się bardziej widoczne.

Blizny możemy podzielić na:

  • zanikowe, które przybierają postać pofałdowanej skóry, albo wgłębień o zróżnicowanej wielkości i głębokości,
  • przerostowe, które są grubymi, wypukłymi i twardymi guzkami,
  • przebarwienia – nie są stricte bliznami, ale często występują w ich towarzystwie, są czerwonymi, różowymi lub jasnobrązowymi plamami.

Wbrew pozorom blizny po trądziku występują bardzo często, bo w około 90% przypadków. Na czym polega proces powstawania blizn? Jest on najczęściej związany z niewłaściwą pielęgnacją, ale także wyciskaniem i rozdrapywaniem krostek. Dochodzi wówczas do zakażenia bakteryjnego oraz stanu zapalnego, przez co tkanka nie goi się prawidłowo.

blizny po tradziku

Jak zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych?

Blizny po trądziku to trwałe zmiany, które powstają na skutek utraty tkanki. Aby zapobiec ich powstawaniu należy dbać o skórę trądzikową w prawidłowy sposób, tak by nie doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego. Dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja - konieczne jest regularne i dokładne oczyszczanie oraz złuszczanie naskórka przy pomocy dedykowanych kosmetyków, takich jak żele do mycia twarzy, płyny micelarnetoniki czy peelingi. Nie bez znaczenia jest też nawilżanie i używanie preparatów, które stymulują regenerację uszkodzonego naskórka, co pomoże usunąć blizny.

W przypadku cery trądzikowej należy unikać peelingów mechanicznych, ponieważ uszkadzają one zmiany, doprowadzając do rozprzestrzenienia się bakterii, co może poskutkować większym wysypem pryszczy. Warto sięgnąć jednak po peelingi enzymatyczne, które nakładane są na skórę twarzy jak maseczka, a po określonym czasie zmywane. Enzymy, które zostały w nich zawarte, złuszczają martwy naskórek, a także przyczyniają się do przyspieszenia zastępowania ich nowymi. W ten sposób cera zostaje rozjaśniona i uelastyczniona, a wszelkie niedoskonałości – zmniejszone.

Więcej informacji na temat peelingu enzymatycznego znajduje się w artykule: Niedocenione działanie peelingu enzymatycznego

Raz w miesiącu warto postawić na mocniejsze złuszczenie przy pomocy kwasu salicylowego. Nie bez znaczenia jest również zdrowa dieta, która powinna być bogata w witaminy i przeciwutleniacze.

Jeżeli osoba zmagająca się z trądzikiem posiada genetyczne skłonności do tworzenia się blizn, nawet prawidłowa pielęgnacja skóry może okazać się niewystarczająca. Ponadto wiele innych czynników wpływa również na nieprawidłowe gojenie się zmian. Jednym z nich jest palenie papierosów, które negatywnie wpływa na kondycję skóry, ale przede wszystkim na odbudowę uszkodzonej skóry, ograniczając jej dostęp do tlenu, co sprzyja powstawaniu blizn po trądziku.

blizny potradzikowe

Jak usunąć blizny po trądziku?

Blizny po trądziku powinny być usuwane wtedy, gdy stan naszej skóry zostanie już ustabilizowany, ponieważ większość zabiegów polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka, co w przypadku pryszczy i krostek może skończyć się rozsianiem bakterii po całej twarzy i większą ilością zmian. Nie zaleca się też stosowania zabiegów złuszczających podczas przyjmowania sterydów i antybiotyków.

Najpopularniejsze zabiegi na blizny potrądzikowe:

  • peelingi mechaniczne – regularne złuszczanie naskórka przy pomocy peelingów mechanicznych z czasem przyczynia się do zmniejszenia głębokości blizn. Zabiegi te możemy wykonywać w zaciszu domowym. Warto pamiętać jednak o odpowiednim doborze mocy peelingu, tak by nie podrażnił on skóry. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku usuwania blizn przy pomocy peelingów mechanicznych, ich skuteczność nie jest oszałamiająca. W porównaniu na przykład z laserem frakcyjnym jest ono bardzo powolne i stopniowe. Nie działa też w głąb skóry;
  • mikrodermabrazja – to zabieg wykonywany przede wszystkim w gabinetach kosmetycznych, który polega na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka przy pomocy urządzenia, które posiada diamentową lub korundową głowicę. Regularnie wykonywana mikrodermabrazja pozwala na spłycenie blizn i zmarszczek, dlatego konieczne jest wykonanie serii zabiegów dla otrzymania pożądanych efektów. Na rynku dostępne są urządzenia, które umożliwiają wykonywanie tego zabiegu w zaciszu domowym. Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru w częstotliwości wykonywanego zabiegu i środków ostrożności, a także odkażaniu głowic po każdym użytku;
  • dermabrazja – jest zabiegiem mocniejszym niż mikrodermabrazja, ale też rzadziej wykonywanym. W wielu gabinetach kosmetycznych odchodzi się od stosowania tak mocnych zabiegów złuszczania mechanicznego na rzecz kwasów, działających mniej inwazyjnie, a przy tym skutecznie. Dermabrazja jest bardzo agresywna dla naskórka, dlatego zazwyczaj wystarczają tylko dwa zabiegi. Trzeba się jednak liczyć z długim czasem rekonwalescencji, który może potrwać nawet kilka tygodni. Jest to bardzo mocny zabieg, którego powikłaniem może być pojawienie się nowych blizn;
  • ablacyjny laser frakcyjny – za jego pomocą dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia komórek i pobudzenia produkcji kolagenu. Zabieg ten uważany jest za najskuteczniejszy, a przy tym bezpieczny. Okres rekonwalescencji w tym przypadku wynosi tylko kilka dni. Dla optymalnych efektów, zabieg należy powtórzyć przynajmniej trzy razy, a następnie po pół roku skontrolować efekty. Laser frakcyjny jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, jednak nie należy do najtańszych;
  • peeling chemiczny – do jego przeprowadzenia używa się mieszanki chemicznej, wzbogaconej o kwas salicylowy. Pozwala to dogłębnie usunąć martwy naskórek. Uważany jest za jeden z najskuteczniejszych zabiegów;
  • mezoterapia mikroigłowa - to zabieg mający na celu rewitalizację skóry poprzez pobudzenie jej naturalnych zdolności regeneracyjnych. Skoncentrowane składniki odżywcze są wprowadzane w głąb skóry z pominięciem bariery naskórka. Powstałe przy pomocy niewielkich igieł mikrokanaliki są otwarte jedynie przez krótki czas. Wówczas zostaje rozprowadzony na twarzy preparat, który przedostaje się do głębszych warstw skóry. Mezoterapia mikroigłowa jest wykonywana u osób z suchą skórą, potrzebującą nawilżenia i odżywienia, a także z objawami starzenia, przebarwieniami oraz płytkimi bliznami.

jak pozbyc sie blizn

Blizny po trądziku a przebarwienia

Zmiany trądzikowe, szczególnie te w zaawansowanej postaci oraz te nieleczone, pozostawiają bardzo często nieprzyjemne pamiątki po swojej obecności. Mowa tu nie tylko o bliznach po trądziku, ale także o przebarwieniach, które niejednokrotnie im towarzyszą.

Przebarwienia powstają na skutek zaburzenia melanogenezy, czyli procesu wytwarzania barwnika w skórze. Powstają wówczas plamy w odcieniach czerwieni. Przy drobnej pomocy znikają, chociaż proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy.

Natomiast blizny po trądziku są zdecydowanie trudniejsze w usunięciu. Przybierają postać ubytków w skórze o różnej wielkości i głębokości. Aby pozbyć się blizn, konieczne jest wygładzenie uszkodzonego fragmentu skóry. Najlepszym sposobem na to jest kontrolowane uszkadzanie naskórka w celu wymuszenia w tym miejscu złuszczenia i tym razem prawidłowej odbudowy.

Powstawanie zarówno blizn jak i przebarwień potrądzikowych, związane jest przede wszystkim z niewłaściwą higieną, nieleczonym trądzikiem, ale także wyciskaniem i rozdrapywaniem powstałych zmian. Skóra zostaje uszkodzona i zakażona, przez co powstaje stan zapalny. Niejednokrotnie jest to również związane z nieodpowiednim zabezpieczeniem cery przed działaniem promieniowania UV lub nawet celowym opalaniem. Warto pamiętać, że przebarwienia mogą zostać utrwalone przez nieodpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne.

Podsumowanie

Blizny po trądziku pozostają u nawet 90% osób, które zmagały się z problemem zmian skórnych. Aby je spłycić należy regularnie złuszczać naskórek. W celu pozbycia się głębszych blizn, konieczne będzie udanie się do gabinetu medycyny estetycznej.