Niedocenione działanie peelingu enzymatycznego

star_rateOcena artykułu 0

peeling-enzymatyczny

Peeling enzymatyczny to specyficzny rodzaj peelingu, który zawiera w swoim składzie enzymy roślinne, rozpuszczające martwy naskórek. Jest to bardzo delikatny w działaniu peeling, niewymagający tarcia, dlatego zalecany jest szczególnie osobom posiadającym skórę wrażliwą i naczynkową, które nie mogą używać tradycyjnych peelingów gruboziarnistych.

Działanie peelingu enzymatycznego odbywa się od wewnątrz, a nie na zewnątrz, jak w przypadku „zwykłych” peelingów. Zawarte w peelingu enzymatycznym składniki roślinne, rozpuszczają połączenia międzykomórkowe, są też znacznie „lżejsze” dla skóry. Najczęściej występującymi enzymami są te uzyskiwane z papai i ananasa – papaina i bromelaina.

Sam peeling ma za zadanie złuszczyć martwy naskórek i usunąć go z powierzchni skóry. Dzięki temu cera zostaje głęboko oczyszczona i pobudzona do działania. Mikrokrążenie ulega poprawie, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra staje się gładka i elastyczna, a jej kolor - wyrównany.

Jednak co za dużo to niezdrowo – żadnego rodzaju peelingu nie wolno wykonywać zbyt często. Dotyczy to głównie posiadaczek skóry delikatnej, wrażliwej i naczynkowej.

Na wybór rodzaju peelingu enzymatycznego powinny mieć wpływ potrzeby cery. Jest to delikatny w działaniu kosmetyk. Nieodpowiednio dobrany może okazać się zbyt słaby dla bardziej wymagającego typu skóry.

Peeling enzymatyczny – co to jest?

Peelingi enzymatyczne to rodzaj preparatu, który różni się sposobem działania od tradycyjnych „zdzieraków”. Enzymy w nich zawarte, odpowiadające za złuszczanie martwych komórek, wpływają na nasilenie tego procesu i szybsze zastępowanie komórek nowymi. W skórze zachodzą reakcje chemiczne, które wpływają na uelastycznienie i rozjaśnienie cery. W ten sposób wszelkiego rodzaju niedoskonałości, jak: przebarwienia, blizny, zmarszczki czy nawet rozstępy, zostają zmniejszone.

Ze względu na właściwości peelingu enzymatycznego, zalecane jest stosowanie go dwa lub trzy razy w tygodniu przed nałożeniem maski do twarzy o właściwościach nawilżających lub odżywczych. Dzięki temu skóra będzie przygotowana do przeprowadzania dalszych zabiegów i wchłonięcia kosmetyku.

Peelingi enzymatyczne często mylone są z maseczkami, ponieważ ich sposób nakładania jest podobny. Kosmetyk ten rozsmarowuje się na oczyszczonej skórze twarzy i pozostawia na określony na opakowaniu czas (zazwyczaj kilkanaście minut). Cera po jego nałożeniu nie wymaga masażu, ani pocierania, jak w przypadku tradycyjnych, ziarnistych peelingów. Po upływie zalecanego czasu kosmetyk należy zmyć ciepłą wodą. Pierwsze efekty działania peelingu enzymatycznego widoczne są od razu. Aby wzmocnić jego działanie, warto sięgnąć po maskę, krem do twarzy lub serum, które doskonale uzupełnią pielęgnację, bo dzięki peelingowi skóra znacznie skuteczniej wchłonie składniki odżywcze w nich zawarte.

Peeling enzymatyczny jest delikatnie działającym kosmetykiem, jednak by uniknąć ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, przed jego użyciem warto przeprowadzić test na nadgarstku.

peeling-enzymatyczny-ziaja

Składniki aktywne peelingu enzymatycznego

Połączenie kremowej konsystencji peelingów enzymatycznych z ich niezwykłym składem, pozwoliło stworzyć idealny preparat złuszczający. Enzymy zawarte w tych produktach (zazwyczaj są to: keratolina, papaina, bromelaina lub kompleks białek enzymatycznych ze ścian komórkowych drożdży) w delikatny sposób usuwają martwy naskórek i przyspieszają wytwarzanie nowego. Następuje to dzięki niezwykłym właściwościom enzymów roślinnych, które złuszczają martwy naskórek poprzez rozpuszczenie jego warstwy rogowej.

Delikatne działanie peelingów enzymatycznych pozwala na używanie ich przed innymi zabiegami kosmetycznymi. Naskórek zostaje zmiękczony, dzięki czemu kolejno nakładane preparaty są skuteczniej wchłaniane.

Zawarta w peelingach enzymatycznych papaina odpowiada za rozjaśnianie przebarwień, zarówno potrądzikowych, jak i posłonecznych. Bromelaina - wygładza i złuszcza skórę.

Na sklepowych półkach znaleźć można również peelingi enzymatyczne z mango, które odpowiada za regenerację skóry, ale także poprawę jej elastyczności. Natomiast ficyna (figi) oraz aktynidyny (kiwi) pełnią rolę złuszczającą.

Peelingi enzymatyczne można wykonywać zarówno w zaciszu domowym, jak i w gabinecie kosmetycznym, gdzie używane są preparaty z enzymami o większym stężeniu. Tego typu produktów nie należy się obawiać. Pomimo działania od wewnątrz, peelingi enzymatyczne nie mają wpływu na mikrokrążenie.

Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej

Trądzik jest problemem, który obecnie dotyka nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe. Należy pamiętać, że nieleczony łojotok skutkuje pojawieniem się trądziku, łojotokowego zapalenia skóry lub trądziku różowatego.

Jak już wspominaliśmy w artykule Trądzik – problem, który możesz wyeliminować raz na zawsze! Przyczyny występowania zmian skórnych są bardzo złożone. Wywoływać je mogą nieodpowiednio dobrane kosmetyki, stres czy zmiany hormonalne.

Skóra trądzikowa wymaga specjalnego traktowania. Wiele osób nadal jednak wierzy, że aby pozbyć się niedoskonałości trzeba je wysuszyć. Prawidłowa pielęgnacja opiera się na oczyszczaniu cery z nadmiaru sebum za pomocą antybakteryjnych toników, które nie naruszają naturalnej warstwy hydrolipidowej. Ważne jest również regularne stosowanie kosmetyków złuszczających. Wbrew pozorom mocne „zdzieraki” nie są tutaj najlepszym rozwiązaniem – uszkadzają zmiany i rozsiewają bakterie, ale też przesuszają skórę, przez co na skórze z czasem zaczyna pojawiać się coraz więcej wyprysków.

Sposób działania peelingów enzymatycznych sprawia, że doskonale nadają się do cery trądzikowej. Nie wymagają tarcia, a mimo to skutecznie usuwają martwy naskórek i odblokowują pory.

Wielokrotnie przyczyną powstawania trądziku jest przerost warstwy rogowej naskórka, który wolniej się złuszcza, blokując ujścia gruczołów łojowych. To właśnie od powstających w ten sposób grudek i zaskórników rozpoczynają się stany zapalne.

Zaburzone wydzielanie łojotoku nie musi prowadzić do powstawania zmian trądzikowych. Nawet cera z tendencją do przetłuszczania się nie musi być zapowiedzią problemów. Wystarczy dbać o odpowiednie i regularne złuszczanie naskórka, tak by nie blokował ujść gruczołów łojowych.

Sam trądzik jest obecnie chorobą skóry, która często powraca, ponieważ jest niekiedy niemożliwa do wyleczenia farmakologicznego. Łagodnieje dopiero wówczas, gdy zmniejsza się wpływ czynników hormonalnych na organizm, co następowało po 20. roku życia. Obecnie obserwowane jest zjawisko występowania trądziku osób dorosłych, który może trwać wiele lat. Odpowiedzialna za niego jest zaburzona gospodarka hormonalna.

Osoby posiadające problemy trądzikowe, powinny szczególną uwagę przywiązywać do peelingów enzymatycznych, które dzięki swojemu głębokiemu działaniu zmniejszają ilość pojawiających się zmian.

W przypadku dużych ilości opornych wyprysków stosowane są kosmetyczne i medyczne peelingi, których działanie doskonale podtrzymują peelingi enzymatyczne, uniemożliwiając powstawanie nowych zmian.

Peelingi enzymatyczne są uważane za zbyt delikatne dla skór trądzikowych. Oczywiście te przeznaczone dla cery wrażliwej i naczynkowej mogą nie być wystarczające, dlatego podczas zakupu warto dobrać kosmetyk do indywidualnych potrzeb i typu skóry.

Umiejętne używanie peelingu enzymatycznego wzmacnia działanie innych nakładanych na skórę preparatów.

Peeling enzymatyczny – działanie

Dostępne na rynku peelingi enzymatyczne zostały wzbogacone o działanie substancji pomocniczych, dlatego dostosowane są do poszczególnych typów cery. Enzymy w nich zawarte odpowiadają za złuszczanie i usuwanie martwego naskórka, jednak nie zawsze zastosowanie silnego peelingu enzymatycznego da zadowalające efekty. W przypadku cer wrażliwych może doprowadzić do wystąpienia podrażnień. Warto zamienić terapię szokową na regularne stosowanie delikatniejszych produktów.

Efekty po zastosowaniu peelingu enzymatycznego są widoczne natychmiast. Skóra staje się rozjaśniona, napięta i oczyszczona. Rezultaty nie są jednak trwałe. Dopiero regularne wykonywanie peelingu sprawi, że cera zmieni się nie do poznania.

Samo działanie peelingu enzymatycznego oparte zostało na rozpuszczaniu martwych warstw naskórka za pomocą enzymów roślinnych. W zależności od stężenia składników aktywnych, peelingi przeznaczone są do stosowania w domu lub w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

ziaja-peeling-enzymatyczny

Peeling enzymatyczny do cery naczynkowej

Peelingi enzymatyczne doskonale sprawdzają się w przypadku cer trądzikowych i naczynkowych. Skóra, która ma skłonność do pękania naczynek, bardzo łatwo ulega podrażnieniom i zaczerwienieniom, dlatego też wymaga specjalnej pielęgnacji. Każdy typ cery wymaga oczyszczania, jednak to odbywające się przy cerze naczynkowej musi być bardzo delikatne.

Podczas używania peelingu enzymatycznego w zaciszu domowym, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń umieszczonych na opakowaniu. Kosmetyk powinien posiadać wyraźne oznaczenie, że przeznaczony został dla cery wrażliwej i naczynkowej. W tym przypadku na skórę powinna być nałożona niewielka ilość produktu, która zostanie pozostawiona na ściśle określony na opakowaniu czas.

Zbyt częste stosowanie peelingu enzymatycznego oraz jego nieodpowiednie dobranie do typu skóry może doprowadzić do wystąpienia podrażnień, zaczerwienienia, napięcia, pieczenia, przesuszenia oraz swędzenia cery.

Peeling enzymatyczny w ciąży

Jeszcze nie tak dawno całkowicie odradzano kobietom w ciąży wykonywania jakichkolwiek peelingów ze względu na skórę, która wówczas staje się wrażliwsza. Obecnie jednak wiele przyszłych mam nie wyobraża sobie pielęgnacji skóry bez peelingu enzymatycznego, który doskonale spełnia oczekiwania skóry wrażliwej. W czasie ciąży bardzo łatwo wywołać za pomocą peelingu, podrażnienia, dlatego nawet, gdy wcześniej nasza skóra lubiła mocne zdzieraki, warto z nich zrezygnować na rzecz peelingu enzymatycznego.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w okresie ciąży złuszczać delikatnie skórę na brzuchu i piersiach (z ominięciem sutków) za pomocą peelingu enzymatycznego. Jest on na tyle delikatny, że na pewno nie wywoła podrażnień i na tyle skuteczny, że z całą pewnością nie dopuści do powstania rozstępów. Oczywiście należy pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry.

Peeling enzymatyczny - jak stosować?

Peelingi enzymatyczne nie zawierają drobinek ścierających, dlatego przeznaczone są do cer wrażliwych i naczynkowych. Warstwa rogowa naskórka zostaje rozpuszczona przez zawarte w preparacie enzymy, co zapobiega powstawaniu podrażnień.

Na rynku dostępne są również peelingi enzymatyczne dla skór tłustych i trądzikowych, które w swoim składzie posiadają większe stężenie enzymów. Dzięki temu, że nie wymagają pocierania, nie roznoszą po skórze bakterii.

W zależności od potrzeb i rodzaju skóry, peeling enzymatyczny powinien być stosowany maksymalnie trzy razy w tygodniu. Zbyt częste używanie kosmetyku może podrażnić cerę.

Peelingi enzymatyczne nakładane są na skórę jak krem czy też maska. By uzyskać lepsze efekty, warto wcześniej lekko zwilżyć twarz. Po nałożeniu preparatu należy pozostawić go na skórze na określony na opakowaniu czas, a następnie zmyć ciepłą wodą. Po oczyszczeniu cery z resztek kosmetyku, warto nałożyć krem nawilżający lub odżywczy.  

Cena peelingu enzymatycznego oscyluje w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Koszt kosmetyku zależy głównie od zastosowanych w nim składników, ich stężenia oraz firmy.

peeling-enzymatyczny-opinie

Peeling enzymatyczny – opinie

Peelingi enzymatyczne działają inaczej niż tradycyjne „zdzieraki”, dlatego też powinny być inaczej traktowane.

Dla osób poszukujących mocnego złuszczenia, peelingi enzymatyczne mogą okazać się zbyt delikatne. Nie bez powodu zalecane są przede wszystkim do cer naczynkowych i wrażliwych. Ich działanie jest skuteczne, a przy tym nie podrażniają skóry.

Wśród niezadowolonych użytkowników peelingów enzymatycznych zazwyczaj słychać głosy, które głoszą, że preparat ten nie działa. Oznacza to, że nie został odpowiednio dobrany do potrzeb skóry, przez co jego działanie okazało się niedostateczne.

Natomiast osoby używające peelingów enzymatycznych regularnie, zaobserwowały znaczne zwężenie porów, odświeżenie cery, delikatne ściągnięcie, a także zdrowy, rozjaśniony wygląd skóry.

Peelingi enzymatyczne wymagają przede wszystkim systematyczności i odpowiedniego dobrania kosmetyku do typu cery.

Peeling enzymatyczny do cery tłustej

Cera tłusta jest odporna na czynniki zewnętrze, co jest niewątpliwą zaletą, ponieważ jej posiadaczki mogą bez obaw używać do codziennej pielęgnacji wody kranowej. Jako nieliczna bardzo dobrze toleruje mocne drobinki ścierające znajdujące się w peelingach gruboziarnistych.

Kiedy na skórze tłustej pojawiają się stany zapalne, należy zrezygnować z mechanicznych peelingów, aby nie rozsiać na twarzy większej ilości bakterii i nie nasilić zmian trądzikowych. By temu zapobiec, warto sięgnąć po peelingi enzymatyczne przeznaczone do cery tłustej i mieszanej. Enzymy w nich zawarte bez problemu rozpuszczają zrogowaciały naskórek nie podrażniając skóry. Jednocześnie nie występuje ryzyko zaostrzenia stanów zapalnych, ponieważ nie ma potrzeby intensywnego pocierania cery.

Przeciwwskazania do stosowania peelingów enzymatycznych

Peelingi enzymatyczne są jednymi z najbezpieczniejszych preparatów, jednak jak każdy inny kosmetyk, również posiadają swoją listę przeciwwskazań do ich stosowania. Do najbardziej ogólnych należą:

 • brodawki,
 • infekcje wirusowe,
 • wykwity ropne,
 • zaawansowana forma trądziku różowatego,
 • otwarte rany,
 • świeżo opalona skóra,
 • gorączka,
 • nowotwory skóry,
 • grzybica skóry,
 • często występujące alergie,
 • opryszczka,
 • podatność na uczulenia,
 • otarcia naskórka.


Bardzo wrażliwe cery mogą bezpośrednio po wykonaniu zabiegu zareagować podrażnieniem w postaci zaczerwienienia. Nie jest to jednak nic złego – zaczerwienie całkowicie znika po maksymalnie kilku godzinach.

peelingi-enzymatyczne

Zalety płynące z regularnego stosowania peelingów enzymatycznych

Regularna pielęgnacja skóry twarzy znacząco wpływa na jej wygląd. Złuszczana i oczyszczana cera odpłaci się nam młodym i promiennym wyglądem, natomiast korzystanie z dobrodziejstw peelingów enzymatycznych uchroni skórę przed pojawieniem się podrażnień.

Po wykonaniu peelingu enzymatycznego skóra staje się elastyczna, miękka, dokładnie oczyszczona i rozjaśniona. Wpływ na poprawienie kondycji cery ma regularne usuwanie martwego naskórka i znajdującego się w nim łoju.

Peelingi enzymatyczne wpływają też na poprawę kolorytu skóry. Zawarte w nich składniki znacząco wpływają na redukcję powstałych przebarwień posłonecznych oraz potrądzikowych.

W przypadku skóry łojotokowej i z tendencją do powstawania zmian trądzikowych, peelingi enzymatyczne wspomagają leczenie. Delikatne złuszczanie naskórka bez ingerencji mechanicznej jest doskonałą alternatywą dla skóry problematycznej. Peelingi enzymatyczne nie podrażniają, dzięki ich specyficznemu działaniu nie sprzyjają roznoszeniu bakterii po cerze. Stany zapalne zostają złagodzone.

Składniki zawarte w peelingach enzymatycznych działają ujędrniająco na skórę, dlatego regularne złuszczanie cery sprzyja spłyceniu drobnych zmarszczek, ale także znacznie spowalnia procesy starzenia się skóry.

Wiele zabiegów pielęgnacyjnych rozpoczyna wykonanie peelingu enzymatycznego, ponieważ oczyszczona i złuszczona skóra, pozbawiona martwego naskórka, o wiele skuteczniej wchłania substancje odżywcze zawarte w kremach i maskach.

Peeling enzymatyczny na noc

Niektóre peelingi enzymatyczne mogą być nakładane na skórę twarzy nawet na całą noc. Informacja na ten temat zawsze znajduje się na opakowaniu. Jeśli producent zaleca zmycie preparatu po kilku minutach, należy dostosować się do sugestii. Niektóre peelingi enzymatyczne zawierają w swoim składzie mniejsze stężenie enzymów, dlatego mogą być nakładane na całą noc, bez ryzyka wywołania podrażnienia.

Peeling enzymatyczny nie różni się znacząco konsystencją od kremów. Jest łatwy w nakładaniu i szybko się wchłania. Dlatego nadaje się do nakładania na noc.

Należy pamiętać o zmyciu preparatu rano i nałożeniu kremu nawilżającego.

Peeling enzymatyczny na zaskórniki

Peelingi enzymatyczne są niemal złotym środkiem na pozbycie się zaskórników zamkniętych. Rozpuszczająca moc preparatu odblokowuje pory. Bardzo ważny jest jednak sposób zmywania peelingu – najlepiej do tego celu użyć płynu micelarnego, by mieć pewność, że preparat został dokładnie usunięty ze skóry.

Podsumowanie

Peelingi enzymatyczne są preparatem nadal niedocenianym, a szkoda – w wielu przypadkach okazują się najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Peeling enzymatyczny Ziajapeeling enzymatyczny Ziaja Ulga oraz peeling enzymatyczny Ziaja PRO, mogą stać się najprostszym rozwiązaniem Twoich problemów ze skórą!